Gąbeczki silikonowe czy pędzle o różnej grubości to przydatne akcesoria do wykonania codziennego makijażu. Ich regularne czyszczenie jest jednak niezwykle ważne. Sprawdź, jak często należy je myć oraz czym czyścić pędzle do makijażu, w zależności od rodzaju włosia.
Dlaczego trzeba czyścić pędzle regularnie?
Codzienne stosowanie pędzli i gąbeczek do makijażu sprawia, że osadzają się na nich drobinki brudu, naskórka czy łoju ze skóry. To naturalne zjawisko, które towarzyszy nakładaniu takich produktów, jak podkład, korektor czy puder. Tego typu akcesoria są także narażone na osadzanie się drobinek kurzu. Poza tym po każdorazowej aplikacji fluidu, czy cieni do powiek, na włosiach zostają również drobinki tych produktów. Te wszystkie cząsteczki, bez regularnego mycia pędzli, osadzają się potem na naszej skórze, to może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości.
Niektórzy przyrównują czyszczenie pędzli do makijażu do mycia sztućców po każdym posiłku, by pozbyć się resztek jedzenia. Niezależnie jednak od zastosowanej metafory, należy pamiętać, by myć akcesoria w odpowiednich odstępach czasu. Teraz jednak pojawia się pytanie, jak często myć pędzle?
Wszystko zależy od przeznaczenia danego przedmiotu. Gąbeczki silikonowe, którymi codziennie nakłada się podkład, należy myć po każdym użyciu. Z kolei pędzle do aplikowania pudru, rozświetlacza czy różu wystarczy czyścić około trzech razy w miesiącu.
Jak czyścić pędzle do makijażu z włosia syntetycznego?
Zarówno nieregularne, jak i zbyt nadmierne czyszczenie pędzli do makijażu może im zaszkodzić. Sam sposób mycia jest również uzależniony od rodzaju włosia. Te syntetyczne są przeważnie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu łatwiejsze w czyszczeniu. Wystarczy użyć ciepłej wody i odrobiny olejku do czyszczenia twarzy lub płynu micelarnego.
Pędzle z włosia naturalnego – jak i czym czyścić?
Włosie naturalne charakteryzuje się większą subtelnością i podatnością na uszkodzenia, dlatego też należy uważać przy myciu, by go nie uszkodzić. Warto postawić na nieco delikatniejsze produkty, takie jak np. pianka do mycia twarzy czy łagodny szampon do włosów dla dzieci. Można również użyć zwyczajnego mydła w kostce.
Niezależnie jednak od rodzaju włosia, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:
- Nie należy myć pędzli w gorącej lub zbyt zimnej wodzie,
- Akcesoria do makijażu trzeba prać ręcznie, a nie w pralce,
- Woda nie powinna dostać się do skuwki pędzla,
- Nie wolno używać ostrych środków ani zbyt mocno ciągnąć włosie podczas mycia.
Mycie pędzli do makijażu krok po kroku
Czyszczenie akcesoriów do makijażu nie jest skomplikowaną i czasochłonną czynnością. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi krokami:
- Mycie pędzli należy rozpocząć od namoczenia włosia pod bieżącą wodą lub w osobnej miseczce. Ważne, by woda miała odpowiednią temperaturę.
- Następnie nałóż odrobinę mydła lub innego preparatu na środek dłoni i wcieraj w nie włosy pędzla. Istotne jest, by robić to delikatnie, bez szarpania i aż do momentu, gdy wszystkie zabrudzenia się nie wypłuczą. Potem wystarczy wypłukać pędzel pod bieżącą wodą.
- Pędzli nie należy suszyć przy pomocy suszarki ani na grzejniku. Zamiast tego możesz użyć chusteczki higienicznej lub ręcznika papierowego. Włosie powinno wyschnąć w naturalny sposób, dlatego też końcówka pędzla powinna nieco wystawać z chusteczki. Warto również pamiętać, że takich akcesoriów nie suszy się w pozycji pionowej, ponieważ woda osadzi się na samym dole pędzla.
- Ostatnim krokiem jest dezynfekcja, która pozwoli w pełni pozbyć się jakichkolwiek bakterii z włosia. Można do tego użyć płynu bądź sprayu antybakteryjnego (lub po prostu takiego na bazie alkoholu).
Jak przechowywać akcesoria do makijażu?
Istotnym elementem pielęgnacji pędzli do makijażu jest również ich sposób przechowywania. Trzymanie w zamkniętym pudełku lub w szufladzie pozwoli ograniczyć osadzanie się drobinek pyłu i kurzu. Warto również zakupić sobie specjalną ochronną tubę. Nie należy jednak traktować tego jako zamiennik dla regularnego czyszczenia akcesoriów.
Odpowiednie dbanie o pędzle pozwoli nie tylko poprawić ich żywotność, ale także ograniczyć pojawianie się wyprysków, czy innych niedoskonałości na twarzy, które są wywoływane przez kurz i bakterie. Samo mycie nie jest czasochłonne, dlatego należy pamiętać o regularności.