Przetłuszczone włosy to problem wielu osób, które zmagają się z nim w różnym wieku. U kobiet często rozpoczyna się w okresie nastoletnim, jednak nie ustępuje wraz z przejściem z okresu dojrzewania w dorosłość. Jak radzić sobie z przetłuszczaniem? Czasem przyczyna wcale nie tkwi w skórze głowy, a w stylu życia.
Przyczyny przetłuszczania się włosów
Przetłuszczanie się włosów wynika z budowy skóry głowy. Obecne tam gruczoły łojowe pełnią funkcję ochronną dla naskórka – natłuszczanie naturalnym łojem tworzy barierę przed zanieczyszczeniami.
Problem stanowi zaburzona praca gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum. Najczęściej da się to rozpoznać po zauważalnych przetłuszczonych włosach pojawiających się nawet kilka godzin po umyciu. Zamiast lśniącej gładkiej fryzury z objętością, Twoje kosmyki są ciężkie, przypłaszczone i niechętnie współpracują.
Powodów nieprawidłowej pracy gruczołów może być wiele. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- Źle dobrane kosmetyki, np. szampon i odżywka – nadmiernie przesuszają skórę głowy, przez co organizm próbuje zachować równowagę i rozpoczyna nadprodukcję łoju, aby nawilżyć naskórek;
- Problemy hormonalne – burza hormonalna może wpływać na produkcję sebum;
- Zbyt wysokie poziom testosteronu lub problemy z tarczycą.
Włosy się przetłuszczają – sprawdzone metody na walkę z problematyczną skórą głowy
Tłuste się włosy to problem, którego często można się wyzbyć, wykonując kilka kroków. Są one związane m.in. z dietą, stylem życia i tym, w jaki sposób dba się o skórę głowy.
Odpowiednia pielęgnacja włosów
Nadprodukcja sebum może być efektem przesuszenia skóry głowy. Postaw więc na kosmetyki nawilżające, które zapewnią jej odpowiednie nawodnienie. Dzięki temu ograniczy się produkcja sebum.
Sięgając po kosmetyki, zwróć uwagę na ich składy – silne, mocno oczyszczające szampony dadzą uczucie świeżości, jednak przez swoją intensywność mogą pobudzać łojotok. Aby zniwelować ten problem, warto sięgnąć po produkty o średniej lub słabej mocy, na bazie np. ziół, które oczyszczą skórę głowy w nieinwazyjny sposób. Mocny szampon może służyć jako kosmetyk pomocniczy, stosowany kilka razy w miesiącu.
Mycie skóry głowy
Kolejnym ważnym aspektem jest mycie skóry głowy. Należy mieć na uwadze, że przetłuszczające się włosy wymagają częstszego mycia, możliwe, że nawet codziennie. Nie wierz mitom, które mówią, że gdy wystarczająco długo nie myje się włosów, w końcu przestają one się przetłuszczać. Nadmiar sebum zbierający się przy nasadzie włosa powoduje, że naskórek ma utrudnioną wentylację, przez co łatwiej o wywołanie zapalenia w zatkanych cebulkach włosa, a także powstawanie łupieżu.
Jeśli zmagasz się z przetłuszczaniem, postaw na regularne mycie włosów, aby skóra była dobrze oczyszczona. Dodatkowo w trakcie pielęgnacji zwróć uwagę na to, ile razy myjesz skórę przy głowie. Włosy nadmiernie przetłuszczające się wymagają dokładnego oczyszczenia, dlatego powinny być umyte co najmniej dwa razy – dopóki szampon nie zacznie się intensywnie pienić.
Postępowanie z włosami
Grzeszki, które często mają miejsce w pielęgnacji to:
- używanie zbyt dużej ilości kosmetyku;
- mycie włosów w gorącej wodzie;
- nagminne używanie suchego szamponu;
- trzymanie kosmyków zbyt długo w ręczniku.
Dlaczego te nawyki są szkodliwe? Nadmiar kosmetyku spowoduje, że włosy nie będą umyte, a dodatkowo obciążone. Aby temu zapobiec, warto rozcieńczyć szampon w niewielkiej ilości wody i dopiero spienioną mieszaniną wykonać masaż głowy. Dzięki temu szampon łatwiej rozprowadza się po całej głowie i może właściwie wykonywać swoją pracę.
Drugi aspekt może być zaskakujący – włosy powinno myć się w letniej wodzie, ponieważ wysoka temperatura może wpływać na ogólną ciepłotę ciała i wytwarzanie potu. W ten sposób świeżo umyte włosy mogą szybko przybrać nieatrakcyjny wygląd.
Suche szampony nie raz ratowały każdą z nas z opresji, jednak należy pamiętać, że to kosmetyki do zadań specjalnych. Suchy szampon zakrywa widoczne przetłuszczenia włosów, ale przy okazji zatyka pory na skórze głowy. W efekcie zaczynają one produkować więcej sebum, aby zlikwidować przesuszenia wywołane przez kosmetyk.
Kolejna kwestia dotyczy suszenia. Włosy zawinięte w ręcznik nie mogą swobodnie oddychać, przez co zwiększa się temperatura przy skórze głowy. To z kolei znacząco wpływa na jej przetłuszczanie. Aby ograniczyć negatywne działanie, włosy można wycierać ręcznikiem z mikrofibry, bawełnianą koszulką lub ręcznikami papierowymi – są chłonne i przewiewne.
Na koniec pozostaje kwestia sposobu mycia głowy. Aby uzyskać większą objętość i dotrzeć do każdej części, myj ją skierowaną w dół. W podobny sposób możesz także suszyć włosy suszarką.
Pełnowartościowa dieta
Przetłuszczanie się włosów może być także wynikiem nieodpowiedniej diety. Brak składników odżywczych objawia się przetłuszczaniem włosów i prowadzi do wyrastania słabych, zniszczonych i nietrwałych kosmyków. Co doprowadza do szybszego przetłuszczania się Twoich włosów? Na czarnej liście znajdują się rafinowane węglowodany i tłuszcze nasycone – mogą one wzmagać produkcję sebum. Składniki, które powinny się znaleźć w Twojej diecie, to:
- Cynk – występuje w owsie, roślinach strączkowych, ziarnach, orzechach i rybach;
- Witaminy B i E — do diety wprowadzisz je razem z drobiem, rybami, mięsem, fasolą, owocami i warzywami;
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – obecne w oliwie z oliwek, awokado, orzechach.
Przetłuszczanie włosów jest skutkiem niezdrowego odżywiania się, niewłaściwej higieny i zbyt agresywnych kosmetyków. Czasami problemy mogą wynikać również z rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Jeśli powyższe sposoby się u Ciebie nie sprawdzą, to zawsze warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.