Pewność siebie to pożądana cecha charakteru – osoby wykazujące się nią przeważnie są lepiej odbierane przez otoczenie i bardziej skłonne do osiągania sukcesów czy po prostu realizowania swoich życiowych celów. Jednak nie ma co ukrywać – wiele osób wciąż zmaga się z brakiem pewności siebie. Jeśli i Ty należysz do tego grona, to sprawdź nasze 8 sposobów na nabranie pewności siebie!
Z czego może wynikać brak pewności siebie?
Pewność siebie to postawa, cecha, a przez niektórych uznawany również stan, w którym dana osoba czuje się dobrze z samym sobą. Często łączy się go z takimi cechami, jak charyzma, otwartość i towarzyskość. Jednak nie każda pewna siebie osoba musi być zawsze duszą towarzystwa. Ten stan polega raczej na respektowaniu samego siebie, dbaniu o własne potrzeby, nieobawianiu się krytyki (czego nie należy mylić z arogancją) i odważnym zachowaniem.
Brak pewności siebie najczęściej jest efektem niskiej samooceny oraz braku poczucia własnej wartości. To z kolei może wynikać z wielu różnych czynników. Wiarę w siebie można utracić w okresie dzieciństwa, dojrzewania czy nawet w dorosłym życiu. Często jest to wynikiem m.in. zbyt częstej krytyki ze strony najbliższych, nieustannego porównywania czy niemiłego traktowania przez rówieśników.
Bycie pewnym siebie – w czym może pomóc?
Poczucie pewności siebie może sprzyjać zarówno w działaniu w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Dzięki niej tworzy się wiara w siebie samą. Z kolei to pozwala:
- łatwiej rozwijać nowe kompetencje i umiejętności,
- rozwijać swoją karierę zawodową poprzez awanse i zyskiwanie nowego zakresu obowiązków,
- tworzyć wartościowe relacje i więzi interpersonalne,
- radzić sobie ze stresem,
- podejmować ryzyko.
Trening czyni mistrza, czyli jak stać się pewną siebie
Jak już wiadomo, pewność siebie jest zbudowana w głównej mierze na poczuciu własnej wartości. Problemem jest więc sytuacja, w której nie jest ona na zbyt wysokim poziomie. Być może słyszałaś kiedyś (w social mediach czy w popkulturze) powiedzenie „fake it til you make it”, które odnosi się do tego, by udawać tak długo, aż coś stanie się prawdą.
Przekładano to właśnie na bycie pewną siebie, charyzmatyczną duszą towarzystwa. Niestety, nie u wszystkich takie podejście się sprawdza. Jak więc zbudować pewność siebie? Oto kilka najważniejszych kroków, od których warto zacząć!
Rozpracuj swojego wewnętrznego krytyka
Każdy z nas ma w głowie takiego wewnętrznego krytyka, który uaktywnia się w chwilach zwątpienia w siebie lub nawet sam jest prowokatorem takich myśli. To właśnie on poddaje Twoje osiągnięcia czy mocne strony w wątpliwość. Gdy za bardzo go słuchamy, staje się blokadą przed aktywnym i odważnym działaniem.
Taki głos może być wynikiem ciągłego krytykowania w dzieciństwie. Jednak wewnętrznego krytyka można sobie oswoić. Wymaga to czasu i praktyki, ale warto zacząć od dostrzegania momentów, w których się aktywuje. Jeśli tylko delikatnie powinie Ci się noga w jakimś zadaniu lub ze zmęczenia zareagujesz na coś zbyt emocjonalnie, to krytyk może powtarzać Ci, że „jesteś do niczego”, „jak zwykle coś Ci nie wyszło”.
Gdy zauważysz ten schemat, łatwiej będzie się zdystansować. Pamiętaj, że nie wszystkie Twoje myśli są prawdą, a już w szczególności nie te pochodzące od wewnętrznego krytyka.
Bądź szczera i lojalna wobec siebie
Budowanie pewności siebie można również zacząć od pracy nad zaufaniem do siebie. Na czym to polega? Wyobraź sobie lub poszukaj myślami wśród swoich znajomych taką osobę, na której wiesz, że zawsze można polegać. A teraz spróbuj sama dla siebie stać się taką osobą.
Obiecaj sobie coś, np. że będziesz ćwiczyć dwa razy w tygodniu lub codziennie czytać książkę i zrealizuj tę obietnicę. Sama znasz własne możliwości, dlatego też staraj się sprostać własnym oczekiwaniom. Dzięki temu zbudujesz przekonanie, że na siebie możesz liczyć.
Opanuj sztukę asertywności
Nie sposób wyobrazić sobie budowanie pewności siebie bez nauki asertywności. Jest to umiejętność odmawiania bez obrażania drugiej osoby. To również zdolność do pilnowania swoich granic i odnoszenia się z szacunkiem nie tylko do innych, ale też do samej siebie. Asertywna postawa ściśle wiąże się z demonstrowaniem pewności siebie. Czasami jednak wypraktykowanie jej zajmuje dużo czasu.
Dbaj o siebie fizycznie i psychicznie
Aby stać się pewniejszą siebie, musisz też poczuć się lepiej we własnej skórze. Dlatego też dbaj o kondycję fizyczną, aby czuć się pewnie w swoim ciele. Nie zapominaj przy tym o umyśle – dobrostan psychiczny także odgrywa istotną rolę w budowaniu pewności siebie.
Otaczaj się pozytywnymi, wartościowymi ludźmi
Zdecydowanie trzymaj się z dala od osób, które swoją negatywną energią niszczą Twoją samoocenę i poczucie wartości. Ciągła krytyka, szczególnie ta bezpodstawna, nie jest podstawą zdrowej i wartościowej relacji. Zamiast tego stawiaj na ludzi, którzy wspierają Cię zarówno w łatwiejszych, jak i tych trudniejszych momentach. Dzięki pozytywnemu, wspierającemu otoczeniu masz szansę na odzyskanie wiary w siebie.
Popracuj nad postawą i gestykulacją
Możesz zacząć budować swoją pewność siebie od pracy nad komunikacją niewerbalną. Sprawdzi się to nie tylko w życiu prywatnym, ale i na spotkaniach biznesowych. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, dbaj o wyprostowaną posturę i uprzejme zachowanie wobec innych.
Staraj się wychodzić z inicjatywą
Pewne siebie osoby rzadko siedzą cicho w kącie i odzywają się tylko, gdy ktoś zada im pytanie. Staraj się więc wychodzić ze swojej strefy komfortu i częściej sama proponować spotkania lub zaczynać rozmowę. Jeśli czujesz, że czegoś nie jesteś w stanie teraz zrobić – odpuść. Sztuką jest zachowanie złotego środka między odpoczynkiem a stawianiem sobie wyzwań.
Medytacja – sposób na uporządkowanie chaotycznych myśli
Medytacja jest wartościową praktyką, która pozwoli Ci wejść w głąb siebie, poznać swoje myśli i uporządkować chaos. Dzięki niej można ćwiczyć uważność oraz wyciszyć się. Podczas medytacji zwiększa się poziom samoświadomości, a negatywne wibracje opadają.
Kreowanie pozytywnych zmian w zachowaniu i nastawieniu wymaga czasu. Nie zyskasz pewności siebie w jeden wieczór, jednak nie oznacza to, że trzeba się poddawać na starcie. To inwestycja nie tylko w kontakty międzyludzkie, ale także w budowanie samooceny i zdrowej relacji z samą sobą.