Przytulne wnętrze to coś, o co warto zadbać szczególnie w okresie zimowym. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, mieszkanie powinno stanowić przestrzeń, która wprowadza w stan relaksu i pozwala odpocząć po całym dniu. Magiczną atmosferę tworzą odpowiednio dobrane dodatki. Jak przygotować dom na zimę?
Oświetlenie – klucz do przytulnego klimatu w domu
Niezwykle ważną rolę w budowaniu atmosfery domowej odgrywa odpowiednie oświetlenie. Aby zimowe wieczory były przyjemne i klimatyczne, należy zrezygnować z głównych źródeł światła w pomieszczeniach. Mocno oświetlające żyrandole czy wielkie lampy na ten czas powinny pójść w odstawkę. Najlepiej sprawdzi się półmrok, czyli korzystanie jedynie z dodatkowych, mniejszych lampek czy kinkietów.
Mocne światło rozprasza w trakcie wieczornego relaksu, a na dodatek odbija się w telewizorze i zaburza seans świątecznych filmów. Jeśli nie masz w salonie mniejszych lamp, możesz zaświecić żyrandol np. w korytarzu czy innym pomieszczeniu obok i zostawić otwarte drzwi. Niech oświetlenie delikatnie wpada do pomieszczenia, w którym się odprężasz.
Dobrym sposobem na osiągnięcie półmroku jest rozmieszczenie lampek choinkowych np. wokół okna, na ścianie czy nawet na świątecznym drzewku. Idealnie sprawdzają się w budowaniu atmosfery ciepła i przytulności. Najlepiej wybierać modele z żółtym światłem, ponieważ są bardzo nastrojowe i świetnie korespondują z ogniem z kominka czy świecy.
Tekstylia – jak dodać wnętrzu uroku?
Miękkie materiały to supersposób na przytulną aranżację przestrzeni. Warto sięgnąć po:
- pledy,
- dywany,
- koce,
- makramy,
- poszewki na poduszki.
Ciepłe koce czy pledy powinno się dopasować do wnętrza pod względem kolorystycznym. Najlepiej wybierać modele z wełny czy innych tkanin o grubym splocie. Dywany, które ocieplą wnętrze, to przede wszystkim puszyste warianty z długimi frędzlami. Ozdobne poszewki na jaśki powinny mieć na sobie świąteczne lub zimowe wzory. Dobrze sprawdzają się motywy śnieżynek, dziadków do orzechów, choinek czy bałwanów.
Świece – przepis na to, jak stworzyć zimowy klimat
Zimowe dni to czas, kiedy we wnętrzu powinny pojawić się świece. Ważne, aby wybierać modele sojowe, które podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji. Kosztują nieco więcej niż parafinowe, ale są zdrowsze dla domowników i wystarczają na dłużej. W Polsce takie dodatki są bardzo popularne i wiele firm zajmuje się produkcją naturalnych ocieplaczy pomieszczeń.
Warto postawić na oryginalne zapachy, które nierzadko nawiązują do pysznych deserów (np. ciasta dyniowego, brownie), zimowego lasu, świątecznego klimatu czy kawowego aromatu. Dobrze wykonane świece sojowe dają woń rozchodzącą się po całym domu. Na dodatek ich tańczące płomienie pięknie wyglądają w pomieszczeniu. Warianty z drewnianymi knotami wydają jeszcze delikatne dźwięki kominka.
Dyfuzory zapachowe – przyjaciele relaksu i przytulności
Przytulny dom można stworzyć za pomocą dyfuzorów zapachowych z patyczkami. To elementy dekoracyjne, które wydzielają przyjemną woń przez cały czas, a nie tylko w trakcie palenia. Zimą sprawdzą się takie aromaty jak m.in.:
- wanilia,
- cynamon,
- goździki.
Ciepłą atmosferę da się wprowadzić do każdego wnętrza nawet podczas zimy. Gdy za oknem pada śnieg, dodatki tworzą w domu magiczną, relaksującą aranżację. Pomaga się ona odprężyć i sprawia, że długie wieczory mijają znacznie przyjemniej.