W ostatnim czasie lofty stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem wnętrzarskim. Ten postindustrialny styl aranżacyjny potrafi rozkochać w sobie zwłaszcza fanów minimalizmu. Czym odznacza się styl loftowy i jakie nieszablonowe rozwiązania architektoniczne warto wprowadzić do takiej aranżacji? Zobacz, jak stworzyć wyjątkowe mieszkanie w nowoczesnym klimacie.
Co różni mieszkania w stylu industrialnym i loftowym?
Styl loftowy często mylony jest z industrialnym, ponieważ te dwa typy aranżacji mają ze sobą wiele wspólnego. Każda z nich lubi otwartą przestrzeń, wysokie sufity, dużą ilość naturalnego światła oraz ograniczoną paletę kolorystyczną. Oprócz tego obydwa style uwielbiają surowe materiały takie jak metal, beton czy cegła.
Jednak warto zwrócić uwagę na to, że lofty z reguły są mniej ascetyczne od aranżacji industrialnych. Wszystko dlatego, że te ostatnie wywodzą się z ery przemysłowej i bardzo mocno oddają charakter hali fabrycznej. Widoczne rury, wiszące belki czy nieotynkowane ściany to elementy, które są charakterystyczne dla pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym.
Wnętrza loftowe zazwyczaj są nieco mniej przemysłowe i stwarzają odrobinę przytulniejszy klimat. W loftach można też znaleźć więcej nowoczesnych rozwiązań, które dbają o komfort oraz wygodę codziennego życia. Z tego względu czasami nazywa się je udomowionym industrializmem.
Styl loftowy – co warto o nim wiedzieć?
Czym charakteryzuje się styl loftowy? Duże, otwarte przestrzenie i wysokie sufity to charakterystyczne elementy tego typu wnętrz. Jednak spokojnie – loft można zaaranżować też w niewielkich mieszkaniach w bloku.
W takich przypadkach warto ograniczyć występowanie ścianek działowych, które zagracają dom i sprawiają, że jest mniej ustawny. Pamiętaj, tylko aby przed podjęciem jakichkolwiek prac wyburzeniowych dokładnie sprawdzić, czy daną konstrukcję na pewno można przesunąć lub całkowicie zlikwidować.
Otwarta przestrzeń to jednak nie wszystko. Jeśli chcesz urządzić loft w mieszkaniu, to musisz zadbać też o odpowiednie oświetlenie. Ten styl uwielbia naturalne światło, a więc duże okna są jak najbardziej pożądane. Designerskie lampy, które stworzą klimat po zasłonięciu długich zasłon, też będą mile widziane.
Ogółem w lofcie panuje ascetyczny klimat, który podkreślany jest przez ograniczoną ilość dodatków, a także surowe materiały wyposażenia i elementów wykończeniowych. Styl loftowy nie narzuca symetrii, a wielbi minimalizm. Zwłaszcza ta ostatnia cecha sprawia, że loft da się urządzić nawet w małym mieszkaniu.
Mieszkanie w stylu loftowym – jakie kolory sprawdzą się w takiej aranżacji?
Jeśli decydujesz się na styl loftowy we wnętrzach swojego mieszkania, to w kontekście palety barw nie masz zbyt dużego pola do popisu. W końcu ten nowoczesny typ aranżacji uwielbia minimalizm. Dlatego kolorystyka jest w nim bardzo ograniczona i stonowana.
W loftach królują przede wszystkim biel, czerń oraz szarość. Całość można jednak nieco ożywić przy pomocy dodatków w barwach takich jak:
- granat;
- brąz;
- brunatna czerwień.
Zwłaszcza ten ostatni element świetnie pasuje do loftu, ponieważ przywodzi na myśl charakter wnętrza wyłożonego starą cegłą. Taki akcent wnosi do mieszkania nieco bardziej wyczuwalny klimat stylu przemysłowego.
Aranżacja wnętrza w stylu loftowym – jakie materiały wykończeniowe stosować?
Styl loftowy uwielbia surowe materiały. Metal, beton czy szkło to podstawowe tworzywa, które powinny zagościć w tej nowoczesnej aranżacji. To jednak nie wszystko – loftowe mieszkanie pokocha również naturalne materiały. Na szczególną uwagę zasługuje tu drewno oraz kamień. Te dwa surowce często wykorzystywane są w blatach kuchennych czy jadalnianych stołach.
Oprócz tego wśród tworzyw, które idealnie pasują do loftu, należy wyróżnić miedź, cegłę oraz skórę. Te surowe elementy pozwalają zaaranżować wnętrze o niezwykle oryginalnym charakterze.
Warto pamiętać, że obecnie można urządzić mieszkanie w stylu loft przy pomocy wielu różnych materiałów, które doskonale imitują wspomniane elementy. Przykładowo betonową powierzchnię da się wykonać przy pomocy płytek betonopodobnych. Analogicznie alternatywą dla cegły będzie gipsowy kamień dekoracyjny o zbliżonym wyglądzie. Takie rozwiązania często są tańszym wyborem i dlatego warto rozważyć je podczas remontu.
Styl loftowy – jak urządzić mieszkanie? Meble i dodatki do wnętrza
Loftowe wnętrza nie potrzebują zbyt wielu mebli oraz dodatków, ponieważ minimalizm króluje w nich na każdej płaszczyźnie. Niewielka ilość sprzętów sprawia, że wyposażenie odgrywa pierwszoplanową rolę w całej aranżacji. W końcu kanapa, stolik czy regał będą od razu rzucać się w oczy przy ascetycznym wykończeniu, które skutkuje brakiem innych punktów zaczepienia dla wzroku.
Z tego względu niezwykle ważne jest, aby wszystkie elementy umeblowania były utrzymane w stylu loftowym. Jaki design sprawdzi się w takiej aranżacji? Przestronne i surowe wnętrza lubią mocne akcenty w postaci masywnych mebli. Mowa tu np. o:
- rozłożystych sofach;
- wysokich szafkach o prostym stelażu, który przypomina drabinę;
- długich, drewnianych stołach;
- obszernych łóżkach z palet;
- stolikach lub szafkach nocnych z drewnianym blatem i metalowymi nóżkami.
Meble w loftowej aranżacji są równie ważne, co dodatki. Mowa tu zwłaszcza o oświetleniu. Druciane lampy, metalowe abażury czy po prostu gołe żarówki o ciekawym kształcie i widocznym druciku LED to tylko część elementów, które mogą skutecznie wprowadzić styl loftowy do Twoich wnętrz.
Oprócz tego aranżacja mieszkania w stylu loftowym polubi niewielkie akcenty dekoracyjne w formie poduszek o efektownych fakturach czy dywanów, które imitują zwierzęcą skórę.
W takim domu sprawdzą się również dodatki w stylu retro. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z babcinym charakterem. W przeciwnym razie zamiast nowoczesnego wnętrza powstanie sentymentalna przestrzeń przywodząca na myśl czasy PRL-u.