Aktywność fizyczna to ważny element zdrowia, dzięki któremu możesz czuć się dobrze także, gdy dni robią się coraz krótsze, a pogoda nie zachęca do wychodzenia spod koca. Oto kilka informacji o tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia zimą!
Dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną zimą?
Aktywność fizyczna to element dbania o własne zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zima, jak każda inna pora roku, to dobry moment, aby się aktywizować i zachować swoje ciało w ruchu.
Gdy robi się zimniej, w naturalny sposób bieg życia spowalnia, stajesz się powolniejsza, masz mniej siły, a krótki dzień zachęca do spędzania czasu pod kocem. Oczywiście jak najbardziej wskazane jest dostosowanie się do własnych potrzeb, jednak często w ten sposób pomija się inne, co może wpływać na ogólne pogorszenie samopoczucia.
Wraz z aktywnością fizyczną poprawia się krążenie krwi, organizm staje się bardziej dotleniony, a także produkowane są niezbędne dla Twojego dobrego nastroju endorfiny. Dzięki temu będziesz się czuć mniej ospała i paradoksalnie będziesz czuć się bardziej wypoczęta. To ważne czynniki, które pozwolą Ci przetrwać zimę w dobrej kondycji psychofizycznej.
Co więcej, wprowadzenie nawet niewielkiej aktywności fizycznej powoduje, że przez zimę nie stracisz swojej sylwetki czy wypracowanej formy. O wiele łatwiej będzie ją utrzymać, nawet jeśli zwiększy się ilość przyjmowanych przez ciebie w tym okresie kalorii.
Gdzie ćwiczyć?
Zimą możesz wybrać aktywność zarówno na dworze, jak i w środku. Chłodne powietrze może działać bardzo orzeźwiająco, a także być miłą odmianą od suchego i ciepłego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Aby nie oddychać miejskim powietrzem w trakcie aktywności na dworze, wybierz się za miasto, np. do okolicznych lasów. Dzięki temu poza treningiem będziesz także miała okazję pooddychać powietrzem lepszej jakości, co także wpłynie na Twoje samopoczucie.
Jaką aktywność uprawiać na zewnątrz? Najprostszym rozwiązaniem są spacery. Jeśli chcesz, żeby były bardziej dynamiczne, możesz wybrać nordic walking lub spacery trekkingowe. Jeśli na co dzień biegasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować także zimą, podstawą będzie jednak dobry ubiór.
Alternatywą mogą być narty biegowe. Często trasy do uprawiania tego sportu można znaleźć także w parkach dużych miast! Wśród sportów zimowych dobrym pomysłem jest wybranie się na łyżwy. To świetny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi i się zażycie ruchu. Łyżwiarstwo jest bardzo angażującym sportem – aby utrzymać równowagę, ćwiczy niemal całe ciało!
Osoby mieszkające w okolicach gór i tras narciarskich mogą zdecydować się na klasyczne sporty zimowe, takie jak narciarstwo lub snowboard. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wybrać się na stok nawet na kilka godzin w tygodniu. Co więcej, specjalnie przyszykowane trasy i sztuczne wzniesienia można także spotkać w miastach, dzięki czemu sporty stają się o wiele bardziej dostępne na weekendy, bez konieczności dalekich wyjazdów.
W ramach aktywnego spędzania wolnego czasu możesz się także pokusić o morsowanie. Hartowanie organizmu znacząco wpływa na poprawę odporności, a także pobudzenie krążenia, co przyczynia się do poprawy samopoczucia, dotlenienia organizmu i lepszej pracy całego ciała. Przed wejściem do wody nie zapomnij o rozgrzewce, warto jest także dokładnie mierzyć czas, jaki przebywa się w chłodzie.
Jak przygotować się do aktywności na świeżym powietrzu?
Aktywność na świeżym powietrzu wiąże się z wystawieniem organizmu na działanie niskiej temperatury. Nie musi być w tym nic strasznego, pod warunkiem że prawidłowo przygotujesz się do takiego wyjścia.
Jedną z ważnych zasad jest ubieranie się na cebulkę – nie bój się warstw! W trakcie aktywności naturalnie się rozgrzejesz, przez co zrobi ci się cieplej. Warto być na to przygotowanym, ponieważ najgorszą rzeczą, jaka może się wydarzyć, jest to, że się spocisz. W ten sposób łatwiej jest się przewiać i przeziębić. Utrzymywanie stałej temperatury ciała to ważny element, o który ma zadbać Twój ubiór.
Dobrym wyborem będzie np. bielizna termoaktywna, lekka bluza bezrękawnik i kurta puchowa. Warstwy mogą być cieńsze, ponieważ wspólnie zapewniają doskonałą izolację.
Kolejnym ważnym elementem jest jakość ubrań. Sięgaj po te, które naturalnie są oddychające i wspomagają termoregulację, jak np. wełna merino.
Dobrym pomysłem, szczególnie przy intensywnej aktywności jest wzięcie dwóch czapek – grubszej i cieńszej. Pozostawianie gołej głowy grozi przeziębieniem zatok. Dzięki zmianie nakrycia głowy wciąż będziesz chroniona przed działaniem mrozu, w adekwatny sposób do temperatury ciała.
Kolejnym ważnym elementem jest obuwie, które powinno być dostosowane do temperatury i wybranego sportu. Nie zapominaj jednak o dobrze dobranych skarpetkach – będą one świetną izolacją i ochronią twoje stopy, nawet jeśli buty by przemokły.
Nieprzyjemna pogoda – przenieś się do środka!
Nie każdy chętnie wyjdzie na dwór w taki chłód i nic w tym złego. Nie zmienia to faktu, że warto wciąż próbować się aktywizować. Oto przykłady sportów, które możesz uprawiać w zamknięciu, bez względu na pogodę za oknem!
Siłownia
Siłownia to świetne miejsce do tego, aby wybrać wiele różnych aktywności fizycznych. Jeśli nie przepadasz za ćwiczeniem na maszynach lub z wolnym ciężarem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać np. z bieżni i trenować bieganie lub interwały na rowerku.
Siłownia pozwala na ćwiczenie konkretnych partii i poprawę tego, co chciałabyś zmienić. Trening siłowy to także świetna okazja do poprawienia nie tylko sylwetki, ale własnej siły.
Zajęcia grupowe
W zimie możesz wybrać się na zajęcia grupowe, np. zumba, joga, aerobik lub pilates. Nie dość, że zadbasz o swoją aktywność, to także spędzisz czas z innymi ludźmi, co znacznie wpływie na poprawę twojego stanu psychicznego.
Pływanie
Pływanie to świetny sport, kory poprawia kondycję, siłę, a przy tym nie obciąża stawów. Jeśli samo pływanie to dla ciebie za mało, możesz spróbować konkretnych treningów, np. z pływania wytrzymałościowego, na czas lub poprawy konkretnych elementów w stylach. Alternatywą jest także trening oddechu i freediving. Nabyte umiejętności będziesz mogła wykorzystać w trakcie urlopu i podczas odkrywania tego, co dzieje się pod taflą morskiej wody.