Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Powinna być zaprojektowana estetycznie, ale i przede wszystkim funkcjonalnie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca tak, aby gotowanie stało się proste i przyjemne. Poznaj praktyczne sposoby na organizację przestrzeni w kuchni i rozmieszczenie artykułów spożywczych.
Organizacja kuchni – podział na strefy
Elegancki projekt kuchni to jedno, ale należy również pamiętać, że w praktyce sprawdza się jedynie to, czy rozkład nam służy i zachęca do gotowania. Jeśli podczas przygotowywania posiłków będziesz musiała co chwilę biegać po całej kuchni po produkty, przyprawy lub przyrządy kuchenne, to możesz się znacząco do tego zniechęcić. Warto więc pamiętać o 4 najważniejszych obszarach, na które powinna być podzielona każda kuchnia. Są to:
- Strefa gotowania i pieczenia – jedna z najważniejszych w kuchni, do której wlicza się kuchenkę lub płytę grzewczą, piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową. Wszystkie przyrządy do przygotowywania posiłków, takie jak patelnie, garnki czy blaszki do pieczenia warto trzymać w szafkach przy lub pod płytą.
- Strefa przygotowywania – składa się przeważnie z blatu kuchennego lub wyspy (w zależności od konkretnej aranżacji pomieszczenia). To również istotny obszar, na którym powinnaś pozostawić sobie jak najwięcej wolnego miejsca. Trzymaj więc na blacie najważniejsze przedmioty, z których korzystasz na co dzień, np. ekspres do kawy czy stojak na noże. Te mniejsze, takie jak toster, opiekacz do kanapek oraz te, z których korzystasz rzadziej, schowaj do szafek lub szuflad.
- Strefa przechowywania – to lodówka oraz wszystkie szafki i szuflady, które służą do przechowywania żywności oraz pozostałych przyrządów kuchennych. Często dzielą się na dwa obszary – ciąg górny i dolny. Przybory, które są najczęściej wykorzystywane, powinny się znaleźć w jak najbardziej dostępnym miejscu, czyli w górnych szufladach dolnego ciągu i w najniższych szafkach górnego. W niektórych domach przy kuchni przeznaczono również osobne pomieszczenie na spiżarnię. To praktyczne rozwiązanie, szczególnie przy mniejszych kuchniach lub w domach bez piwnicy. Warto jednak zaprojektować ją jak najbliższej strefy gotowania i przygotowania.
- Strefa zmywania i sprzątania – do niej z kolei zalicza się przede wszystkim zmywarka i zlewozmywak z miejscem na suszenie naczyń. Zlewozmywak w polskich kuchniach najczęściej znajduje się nad śmietnikami, dlatego też w łatwy sposób można w to włączyć strefę sprzątania z miejscem na przechowywanie środków czystości.
Organizery do szuflad kuchennych – przydatne akcesoria do kuchni
Różnego rodzaju akcesoria kuchenne pomogą w estetyczny sposób poukładać w szafkach kuchennych suchą żywność, taką jak mąka, płatki owsiane, płatki do mleka, kasze, makarony i wiele innych. Dzięki zwyczajnym, szklanym pojemnikom pozbędziesz się nadmiaru papierowych lub plastikowych opakowań z szafek i zapanujesz nad tym, co w nich właściwie masz i zapobiegniesz rozsypanej po szufladzie mące. Na takie pojemniki warto nakleić etykiety z nazwą produktu. Pozwoli Ci to szybciej znaleźć np. konkretny rodzaj kaszy.
Jedną z szuflad przeznacz również na przyprawy i umieść je w niewielkich, szczelnie zamykanych słoiczkach. Dobra organizacja w szafkach kuchennych pozwoli Ci zaoszczędzić czas na szukanie konkretnych produktów. Pewnie nie raz przeszukiwałaś w pośpiechu całą masę torebek z przyprawami, aby znaleźć tę jedną. Jeśli więc dopiero zabierasz się za aranżację kuchni lub chcesz ją w pełni przeorganizować, to zaopatrz się w:
- szklane lub plastikowe pojemniki o różnych wielkościach i pojemnościach – uwzględnij m.in. długość makaronów, czy częstotliwość korzystania z danych artykułów spożywczych. Jeśli w Twojej rodzinie płatki śniadaniowe to częsty gość na talerzach, to przeznacz na nie większy pojemnik, aby nie trzeba było go co chwila napełniać.
- słoiczki na przyprawy/herbaty liściaste,
- wkłady na sztućce do szuflady,
- organizery na noże.
Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni, z uwzględnieniem miejsca do przygotowywania posiłków. Różnego rodzaju pojemniki i pudełka ułatwią codzienną pracę w kuchni, a także utrzymanie porządku.
Jak utrzymać porządek w kuchni?
Funkcjonalna organizacja szafek w kuchni to jednak nie wszystko, aby utrzymać stały porządek. Owszem, znacznie usprawni to cały proces przygotowywania posiłków, jednak należy przy tym pamiętać również o regularnym sprzątaniu. Jeśli udało Ci się estetycznie urządzić kuchnię, to warto zadbać o to, by prezentowała się atrakcyjnie każdego dnia. Drobne codzienne nawyki pozwolą Ci także uniknąć generalnego sprzątania co tydzień – wystarczy zaledwie raz w miesiącu. Co więc zrobić, aby w kuchni panował ład?
- Systematycznie czyścić powierzchnię blatu roboczego – ta przestrzeń jest najbardziej podatna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Może się rozsypać mąka, zmielona kawa, czy rozchlapać świeżo przygotowany sos lub ciasto na naleśniki. Nie odkładaj sprzątania na później, tylko od razu zetrzyj resztki z blatu. Jeśli zeschną, trudniej będzie je doczyścić.
- Nie pozwól zaschnąć brudnym naczyniom – szczególnie talerzom po gęstym sosie, patelniom czy brytfankom. Czasami takie przyrządy wymagają namaczania. Jeśli nie chcesz ich myc od razu (bo po godzinnym gotowaniu nie masz zwyczajnie na to siły), to pozostaw je zalane wodą w zlewie na jakiś czas, po czym włóż je do zmywarki.
- Utrzymuj porządek w miejscach do przechowywania – rozsypana kawa, mąka czy kasza w szufladach nie prezentuje się estetycznie. Podczas przesypywania artykułów spożywczych może się coś wysypać – to normalne. Warto jednak od razu je sprzątnąć.
Wyrób w sobie nawyk regularnego sprzątania. Możesz np. ustalić sobie, że codziennie po kolacji poświęcisz 10 minut na uporządkowanie swojej kuchni. Dzięki temu rano wstaniesz do czystego pomieszczenia.
Organizacja szafek kuchennych to skuteczny sposób na sprawniejsze przygotowywanie posiłków. Można je podzielić na kategorie produktowe (np. w jednym miejscu trzymać makarony i kasze, w innym pieczywo itp.). Dzięki temu wszystko będzie miało swoje miejsce, a Ty nie będziesz się zastanawiać, gdzie konkretnie jest mąka zbożowa lub gałka muszkatołowa.