Własny ogródek to marzenie wielu osób, ale nie każdy może pozwolić sobie na zakup działki do wypoczynku i uprawiania roślin. Jednak warto wiedzieć, że do stworzenia prywatnej oazy zieleni wcale nie trzeba wielkich przestrzeni. Wystarczy balkon albo nawet parapet! Jak uprawiać kwiaty, zioła, owoce czy warzywa w mieście?
Urban gardening – co to za trend?
Urban gardening to trend, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. W dosłownym tłumaczeniu ten termin oznacza miejskie ogrodnictwo. Takie sformułowanie jest dość pojemne, ponieważ odnosi się do wielu różnych form zazieleniania przestrzeni w metropoliach.
Urban gardening dotyczy zarówno uprawy roślin w miejscach publicznych (np. przy szkołach czy urzędach), jak i na prywatnych terenach takich jak ogródki działkowe lub tarasy. Zatem każda aktywność, która urozmaica przestrzeń poprzez dodanie jej zielonych akcentów, to właśnie miejskie ogrodnictwo.
Jak zrobić swój mały ogród w wielkim mieście?
Na popularność urban gardeningu wpływa rosnąca potrzeba bliskości natury. W czasach, kiedy miejską przestrzeń pochłania betonoza, kontakt z przyrodą staje się ograniczony. Dlatego warto stworzyć swój własny ogród, który pozwoli cieszyć się zielenią na co dzień. Jak zabrać się do zrobienia miejskiego ogródka?
Wbrew pozorom do zaprojektowania prywatnej „dżungli” wcale nie potrzeba wiele przestrzeni. Ogród możesz stworzyć nawet na małej powierzchni balkonu czy parapetu. Skrawek zieleni da się wydzielić także na dachu bloku albo na murze budynku mieszkalnego.
Ogrody wertykalne bądź naścienne kieszenie na kwiaty to rozwiązania, które umożliwiają sadzenie roślin na naprawdę niewielkim metrażu. W przypadku ograniczonej przestrzeni można również urządzić ogródek przy pomocy wielopoziomowych grządek na balkon.
Ogródek w bloku – co warto uprawiać na balkonie?
Co można posadzić na balkonie? Naprawdę wiele różnych roślin! Zazwyczaj na tarasie stawia się skrzynie lub doniczki z kwiatami, które cieszą oko swoją zdobnością. Jednak na balkonie może zagościć także grządka zawierająca:
- warzywa;
- owoce;
- zioła.
Ogródek w bloku będzie też świetnym miejscem dla dekoracyjnych krzewów lub niewielkich iglaków. Podczas wybierania jakiejkolwiek rośliny musisz dokładnie zapoznać się z jej preferencjami odnośnie warunków uprawy. Na szczególną uwagę zasługuje zapotrzebowanie na promienie słoneczne. Nie każdy plon natury wytrzyma pełną ekspozycję i na odwrót – zbyt zacienione stanowisko dla niektórych gatunków oznacza śmierć naturalną.
Jakie warzywa uprawiać w ogródku na balkonie?
Uprawa warzyw na balkonie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób odkryło bowiem, że samodzielne hodowanie żywności przynosi wiele satysfakcji, a także pozwala oszczędzić pieniądze. W końcu, zamiast pójść do sklepu i kupić gotowe produkty, jesteś w stanie zerwać je z własnego krzaczka.
Jakie rośliny może zawierać warzywny ogródek balkonowy? Należy pamiętać, że do takich grządek nie nadają się gatunki, które mają głęboki system korzeniowy lub potrzebują dużej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Mowa tu np. o marchwi, burakach, dyni, szpinaku, pietruszce, kapuście czy szparagach. W przydomowych grządkach da się zasadzić m.in.:
- sałatę;
- rzodkiew;
- szczypiorek;
- rukolę;
- pomidory koktajlowe;
- paprykę;
- fasolę.
Jeśli zdecydujesz się posadzić kilka różnych warzyw, to musisz pamiętać o występowaniu allelopatii. Termin ten określa wpływ, jaki rośliny wywierają na siebie nawzajem poprzez wydzielanie substancji chemicznych i lotnych. Taki wpływ może być pozytywny lub negatywny.
W pierwszym przypadku warzywa rosnące na jednym balkonie będą wzajemnie stymulować się do rozwoju. Natomiast negatywne oddziaływanie może doprowadzić do obumarcia którejś z roślin. Zatem podczas planowania balkonowego warzywnika sprawdź allelopatię pożądanych przez Ciebie gatunków.
Parapet – idealne miejsce do uprawy ziół
Jeśli masz już własne pomidory, sałatę czy rzodkiewkę, to do pełni szczęścia i pysznej sałatki brakuje Ci już tylko świeżych ziół. Dopiero co zerwane oregano, tymianek czy bazylia będą idealnym dodatkiem do wielu różnych potraw (nie tylko tych warzywnych!). Jednak to nie wszystkie zioła, które można uprawiać samodzielnie. Przydomowe doniczki chętnie przyjmą m.in.:
- miętę;
- rozmaryn;
- cząber;
- szałwię;
- melisę;
- kolendrę;
- majeranek;
- estragon;
- lubczyk.
Wszystkie wspomniane rośliny da się hodować na dwa sposoby – w ramach balkonowego ogródka albo na parapecie. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ umożliwia uprawę osobom, które nie mają własnych tarasów. Doniczkowe zioła nie zajmują dużo przestrzeni, więc bez problemu można uprawiać je przy oknie w kuchni.
Własny ogródek owocowy – jakie rośliny sadzić na balkonie?
Mały ogródek na balkonie może być też źródłem owocowej uciechy. Na tarasie w bloku doskonale sprawdzają się krzewy jagodowe. Warto więc zainwestować w sadzonki poziomek, malin czy borówki amerykańskiej. Oprócz tego w ramach balkonowego ogrodu da się wyhodować namiastkę egzotyki. Mowa np. o cytrynach, pomarańczach oraz mandarynkach.
Osoby, które posiadają nieco większe tarasy, mogą pokusić się o zasadzenie karłowych odmian drzew owocowych. Masz ochotę na gruszki, jabłka, brzoskwinie, śliwki czy czereśnie prosto z balkonu? Da się to zrobić!
Kwiaty na balkonowy ogród w mieście
Zastanawiasz się, jakie kwiaty pasują na Twój balkon? Podczas wybierania roślin ozdobnych nie kieruj się tylko ich wyglądem, ale i preferencjami. Co Ci po ładnej grządce, która przetrwa bardzo krótko ze względu na nadmierne lub niedostateczne nasłonecznienie?
Jeśli taras wychodzi na północ lub wschód, to w trakcie dnia nie dochodzi do niego zbyt dużo naturalnego światła. Jest to więc zacienione stanowisko, na którym dobrze czują się kwiaty takie jak:
- niecierpek;
- hortensja;
- begonia;
- paproć;
- fuksja;
- barwinek.
Natomiast na słonecznym balkonie sprawdzą się m.in. dalia, werbena, aksamitka, lawenda czy petunia. Aby uniknąć zakupu kwiatów, które nie przetrwają przy danej ekspozycji, podczas wizyt w sklepach ogrodniczych zawsze czytaj etykiety dołączone do roślin lub korzystaj z porady obsługi.