Warto zdawać sobie sprawę z tego, że łączenie poszczególnych składników aktywnych zawartych w kosmetykach jest niewskazane i powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Skutkiem nieodpowiedniego doboru preparatów pielęgnacyjnych może być m.in. zaczerwienienie, podrażnienie czy przesuszenie skóry. Jakich składników kosmetycznych nie stosować razem, a jakie sprawdzą się w duecie?
Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, czyli sposób na piękną cerę
Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna to nieodzowny element troski o zdrowie i wygląd cery. Jej poszczególne etapy należy przeprowadzać starannie i sumiennie rano oraz wieczorem. Dzięki temu Twoja cera odwdzięczy się witalnością i swoim naturalnym pięknem.
Pielęgnacja wykonywana rano powinna uwzględniać delikatne oczyszczanie cery oraz jej tonizowanie. Należy zadbać również o nawilżenie i ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Nie obędzie się więc bez kosmetyków z filtrem SPF – i to przez cały rok!
Wieczorem konieczne jest z kolei staranne pozbycie się makijażu i wszelkich innych zanieczyszczeń nagromadzonych na powierzchni skóry przez cały dzień. Pamiętaj, że sen jest czasem odpoczynku także dla Twojej skóry, dlatego zrób wszystko, co potrzebne, aby mogła odetchnąć. Mowa tu więc o dokładnym demakijażu i umyciu twarzy. Po przegotowaniu cery do wchłaniania składników aktywnych pora na serum oraz krem na noc.
Połączenia zakazane, czyli jakich składników aktywnych nie stosować razem?
Na rynku dostępna jest cała masa kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji cery. W ich składzie można znaleźć różne substancje, o których ochoczo informują producenci. Niektóre z nich działają nawilżająco, inne wspierają regenerację naskórka, a jeszcze inne mogą pomóc uporać się z przebarwieniami skóry.
Oczywiście stosowane kosmetyki należy dopasować do rodzaju, a co za tym idzie – potrzeb i wymagań Twojej skóry. Bardzo ważne jest również ich umiejętne łączenie, o czym dowiesz się więcej z tego artykułu.
Poszczególne składniki aktywne wzajemnie się dopełniają i tworzą parę idealną. Innych zaś zdecydowanie nie powinno się stosować w duecie, ponieważ mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie oraz przyczyniać się do podrażnienia, a nawet szkodzenia skóry.
Witamina C w zestawieniu z retinolem
Wiele osób marzących o pięknej, gładkiej i rozświetlonej cerze sięga po witaminę C oraz retinol. Jest to dobry wybór, ponieważ obie substancje potrafią zdziałać cuda i przyczynić się do utrzymania młodego wyglądu skóry.
Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich razem, tj. jedno po drugim. Odpowiednim rozwiązaniem będzie natomiast nałożenie preparatu z witaminą C rano oraz pielęgnacja przy użyciu retinolu wieczorem. Dlaczego takie połączenie nie jest wskazane?
Przede wszystkim ze względu na różnice w pH tych substancji, która przełoży się na wzajemną neutralizację ich działania. Do stosowania aktywnej postaci witaminy A razem z witaminą C zniechęca nie tylko brak oczekiwanych efektów pielęgnacji, ale i możliwość wystąpienia podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Retinol i kwasy AHA/BHA
Jednoczesne zastosowanie retinolu i kwasów AHA czy BHA to przepis na podrażnienia, wysuszenie i zaczerwienienie cery. Jak wiadomo, kwasy są inwazyjnym środkiem pielęgnacyjnym i przyczyniają się do złuszczania naskórka. Z tego względu należy ich używać rozważnie, od 1 do 2 razy w tygodniu.
Natomiast retinol, który pobudza produkcję kolagenu, przyczynia się również do przyspieszenia złuszczania naskórka (tyle że naturalnego). Takie substancje zastosowane w tym samym czasie mogą wywołać nie tylko pieczenie, podrażnienia i zaczerwienienie. Innym niepożądanym efektem jest uszkodzenie skóry oraz jej naturalnej bariery ochronnej.
Witamina C i peptydy
Kolejne niepożądane duo to witamina C i peptydy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Tak, jak w przypadku witaminy C i retinolu problemem jest tu niezgodność pH, a więc osłabienie działania. I w tym przypadku warto rozdzielić stosowanie tych składników, a więc nakładać kosmetyki z jednym z nich rano, a z drugim wieczorem.
Retinol i niacynamid
Zastosowanie niacynamidu (witaminy B3) oraz retinolu w jednym etapie pielęgnacyjnym również wiąże się z osłabieniem skuteczności kosmetyków. Substancje te mogą ze sobą reagować, czego skutkiem jest m.in. pozbawienie lub zmniejszenie zdolności aktywnej postaci witaminy A do wygładzania zmarszczek. Ponadto połączenie witaminy B3 i retinolu to łatwy sposób na zaczerwienienia, podrażnienia, suchość i pieczenie skóry.
Jakie składniki aktywne warto ze sobą łączyć?
Wiadomo już, jakich substancji nie należy ze sobą łączyć. W takim razie, które z nich będą działać jeszcze lepiej, jeśli zastosujesz je razem?
Kwas hialuronowy i retinol
Retinol o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym świetnie sprawdzi się w duecie ze składnikami o działaniu nawilżającym. Substancja ta mimo szeregu dobroczynnych właściwości może powodować przesuszenie i podrażnienie cery.
Z tego względu tak ważne jest, aby jednocześnie zadbać o jej ukojenie i nawilżenie (a także ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych). Świetnie sprawdzi się do tego kwas hialuronowy, który ma silne działanie nawilżające. Pamiętaj, aby nie aplikować go od razu po retinolu, tylko odczekać około 30 minut, aby aktywna witamina A wniknęła do naskórka.
Ceramidy i kwasy AHA/BHA
Zadaniem kwasów jest usuwanie martwych komórek naskórka. Niestety mogą również prowadzić do przesuszania i podrażnień cery, szczególnie tej wrażliwej. Sposobem na ograniczenie tego ryzyka jest stosowanie kosmetyków z ceramidami, czyli naturalnym elementem budulcowym skóry. Ich zastosowanie przyczynia się do wzmocnienia bariery hydrolipidowej, która chroni przed skutkami działania kwasów, w tym m.in. podrażnieniami.
Krem SPF i witamina C
Każda osoba wykonująca świadomą pielęgnację cery wie, że stosowanie kremów z filtrem SPF jest wskazane nie tylko latem, ale przez cały rok. Ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB warto łączyć z właściwościami antyoksydacyjnymi witaminy C, a tym samym zapobiegać m.in. fotostarzeniu się skóry.