Rzym przyciąga nie tylko turystów, ale również twórców. Niezwykły klimat, historia i kulturowe dziedzictwo włoskiej stolicy sprawiają, że jest ona doskonałą lokacją do nagrywania filmów. Trzeba przyznać, że te produkcje z Rzymem w tle naprawdę potrafią urzec. Poznaj 10 filmów, w których Wieczne Miasto odgrywa jedną z ról.
Anioły i demony
Anioły i demony to ekranizacja bestsellerowej książki Dana Browna. Film w reżyserii Rona Howarda jest kontynuacją przygód Roberta Langdona – historyka sztuki, który był głównym bohaterem thrillera Kod da Vinci. W Aniołach i demonach naukowiec staje przed nowym wyzwaniem. Musi rozwikłać spisek Illuminatów, którzy chcą zniszczyć Kościół Katolicki i doprowadzić do zagłady Watykanu.
Aby odnaleźć bombę, która zagraża Stolicy Apostolskiej, Langdon (w tej roli Tom Hanks) musi rozwiązać szereg zagadek związanych z symboliką skrywaną przez zabytki rozrzucone po całym Rzymie. Dzięki temu słynne miasto i jego pomniki kultury stają się bohaterami filmu. Na ekranie przewijają się m.in. Plac Świętego Piotra czy Fontanna Czterech Rzek. Nie brakuje też nagrań z włoskich kościołów, które odgrywają niemałą rolę w całej historii.
Słodkie życie
Słodkie życie jest dziełem Federico Felliniego – jednego z najwybitniejszych włoskich reżyserów. Ten dramat obyczajowy ujrzał światło dzienne w 1960 r. i od razu zyskał ogrom pozytywnych recenzji. Zachwyt nad produkcją przełożył się na sukces przypieczętowany nagrodami takimi jak Oscar, Złota Palma czy Satelita.
La Dolce Vita – bo tak w oryginale brzmi tytuł – to opowieść o dziennikarzu zwanym Marcello Rubini. Mężczyzna wchodzi w krąg arystokratycznych przedstawicieli Rzymu. Szybko uzależnia się od nocnego życia, wystawnych imprez i miasta, które nigdy nie śpi. Choć teoretycznie historia toczy się wokół Marcello, to tak naprawdę sam Rzym staje się pierwszoplanowym bohaterem filmu. Podczas trzech godzin seansu można naprawdę zakochać się w stolicy Włoch.
Wielkie Piękno
Wielkie Piękno to jeden z najbardziej znanych filmów Paolo Sorrentino. Na koncie tego dzieła jest aż 16 prestiżowych nagród, w tym Oscar czy Złoty Glob. Produkcja została wielokrotnie okrzyknięta najlepszym filmem europejskim oraz nieanglojęzycznym. Te wyróżnienia to zasługa zarówno fabuły, jak i gry aktorskiej czy w końcu reżyserii.
Produkcja opowiada o podstarzałym pisarzu, który przygotowuje się do napisania nowej książki. Mimo swojego wieku bohater żyje dość aktywnie i przebywa wśród bawiących się elit Rzymu. Miasto jest tu przedstawione jako wiecznie żywe i nigdy niezapadające w sen. Brzmi znajomo? Tak, wiele znawców uważa, że Sorrentino inspirował się wyżej wspomnianym Fellinim!
Jednak należy zaznaczyć, że żaden z tych twórców nie stworzył płytkiego filmu o imprezach na tarasie z widokiem na Koloseum (taki jest w domu głównego bohatera Wielkiego Piękna!). Te opowieści mają drugie dno, jakim jest poszukiwanie tytułowego sensu życia.
Rzymskie wakacje
Wśród filmów, które pozwalają poznać zakątki stolicy Włoch, na uwagę zasługują także Rzymskie wakacje. Produkcję można określić mianem kultowej, ponieważ powstała ona w 1953 r. i wciąż cieszy oko niejednego kinomana. Komedia romantyczna w reżyserii Williama Wylera zyskała też uznanie świata filmowego, zdobywając 3 Oscary oraz kilka innych nagród.
Fabuła filmu opowiada o księżniczce Annie (Audrey Hepburn), która ma dość sztywnych reguł swojego życia. Dlatego podczas pobytu w Rzymie postanawia wyrwać się z niego i zasmakować normalności. Przy okazji poznaje dziennikarza (Gregory Peck), który chce zrobić z nią wywiad. Ta niecodzienna para zwiedza razem Wieczne Miasto, dzięki czemu przy okazji śledzenia romantycznej historii widz może zobaczyć kawałek Włoch.
Pewnego razu w Rzymie
Jeśli jesteś fanką komedii romantycznych, to Pewnego razu w Rzymie jest kolejną propozycją dla Ciebie. Ten film z 2010 r. opowiada historię amerykańskiej turystki, która nie może znaleźć życiowego partnera i jest tym niezwykle rozgoryczona. Podczas pobytu w Rzymie postanawia zaradzić swoim niepowodzeniom w sferze związków. Jak to robi? Otóż wyciąga kilka monet z Fontanny di Trevi zwanej fontanną miłości.
Po powrocie do Nowego Jorku bohaterka zaczyna magicznie przyciągać rzesze amantów, którzy aktywnie zabiegają o jej względy. Czy to zasługa pamiątek wyłowionych z najbardziej rozpoznawalnego zabytku włoskiej stolicy?
Zakochani w Rzymie
Jeśli wciąż jest Ci mało włoskich romansów, to w swojej liście filmów do obejrzenia zanotuj Zakochanych w Rzymie. Ta produkcja jest dziełem Woody’ego Allena i opowiada o życiu miłosnym, przygodach, a także dylematach mieszkańców Wiecznego Miasta oraz przebywających tam turystów z Ameryki.
Być może brzmi to niepozornie, ale Allen zdecydowanie potrafi ująć widza swoją fabułą i reżyserią. Poza tym film Zakochani w Rzymie oferuje świetną grę aktorską. Na ekranie można bowiem zobaczyć całą plejadę gwiazd. W główne role wcielają się m.in. Penélope Cruz, Alec Baldwin, Roberto Benigni czy sam Woody Allen.
Gladiator
Gladiator to propozycja, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Dlaczego? Na pewno ze względu na reżysera, którym jest Ridley Scott – to nazwisko samo robi sobie reklamę. Jednak renoma twórcy i produkcji nie jest bezpodstawna. Tego, że Gladiator to prawdziwe arcydzieło, dowodzi blisko 30 nagród i drugie tyle nominacji znajdujących się na jego koncie.
Ten wielokrotnie wyróżniany film to dramat historyczny rozgrywający się w starożytnym Imperium Rzymskim. Fabuła bazuje na historii generała Maximusa, który w ramach spisku zostaje skazany na karę śmierci wraz ze swoją całą rodziną. Bohater cudem uchodzi z życiem, ale nie ma łatwo – z dnia na dzień traci pozycję poważanego dowódcy i staje się niewolnikiem.
Podczas niewoli Maximus zostaje wyszkolony na gladiatora. Jednak nikt nie spodziewa się, że dzięki temu porwie lud i zdoła dokonać zemsty na władcy, który zniszczył jego życie.
Rzym
Jeśli spodoba Ci się klimat Gladiatora, to być może zainteresuje Cię także serial Rzym. Amerykańsko-brytyjska produkcja ma dwa sezony i kręci się wkoło postaci Juliusza Cezara. Fabuła opowiada o trudnościach, które spotykają słynnego dowódcę po zakończeniu wojny w Galii.
Choć wódz podbił nowe ziemie oraz poszerzył Imperium, to po powrocie do starożytnego Rzymu wcale nie jest witany z wielką radością. Wszystko dlatego, że arystokracja jest przerażona siłą i potencjałem Cezara. Z tego względu możni grożą oskarżeniem go o zbrodnie wojenne.
Czy uda mu się uniknąć takiego osądu? Jak potoczą się losy historycznego dowódcy? Kto okaże się sprzymierzeńcem, a kto zdrajcą? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w odcinkach Rzymu.
Złodzieje rowerów
Złodzieje rowerów to dramat, który w 1948 r. nakręcił Vittorio De Sica. Podczas półtora godzinnego seansu widz poznaje historię rodziny, która zmaga się z panującym we Włoszech powojennym bezrobociem. W końcu głowa rodziny dostaje pracę – rozwieszanie plakatów w Rzymie, gdzie rozgrywa się akcja filmu.
Do wykonywania tych obowiązków mężczyzna potrzebuje środka transportu. Dlatego za ostatnie pieniądze wykupuje z lombardu swój własny rower, który zostawił tam wcześniej w wyniku problemów finansowych. Niestety już podczas pierwszego dnia nowej pracy ktoś kradnie rower głównego bohatera. Dlatego wraz z synem wyrusza on na poszukiwania cennego pojazdu.
Podczas pogoni za złodziejem na ekranie można zobaczyć portret Rzymu. Reżyser ukazuje jednocześnie jego dobre i niezbyt piękne strony. Bowiem w powojennej rzeczywistości problemy dotykają większości włoskiego społeczeństwa.
Rzym, miasto otwarte
Rzym, miasto otwarte to dramat wojenny i pierwsze klasyczne dzieło neorealizmu włoskiego. Za jego produkcję odpowiada Roberto Rossellini – jeden z najsłynniejszych włoskich reżyserów. Fabuła opowiada historię przywódcy komunistycznego ruchu oporu o nazwisku Manfreddi. Postać ta została stworzona na wzór autentycznej postaci Celeste Negarvilla.
Akcja filmu rozgrywa się w Rzymie z 1944 r. Podczas nazistowskiej okupacji miasta Manfredi jest poszukiwany przez Niemców i próbuje znaleźć schronienie. Czy uda mu się ocaleć w mieście ogarniętym przez wroga? Przekonaj się sama podczas seansu, który ukaże Ci prawdziwy obraz powojennej scenerii. Film został bowiem nagrany na zgliszczach Rzymu, zaraz po tym, jak opuścili go naziści.