Co było przyczynkiem dla stworzenia pierwszej, prawdziwie nowoczesnej kolekcji mebli ogrodowych? Zardzewiałe śruby. Florence Knoll przesłała je pocztą z Florydy do Europy młodemu projektantowi, Richardowi Schultzowi z informacją, że pochodzą one z jej ulubionego fotela, na którym zwykła odpoczywać na świeżym powietrzu. „Zróbmy coś z tym!”, powiedziała.
Śmiała idea
Meble miały być nie tylko odporne na czynniki zewnętrzne, ale również przełamywać dotychczasową stylistykę ogrodowych kolekcji, które według Schultza „wyglądały dotychczas, jakby zaprojektowano je przed rewolucją francuską”. Kolekcja ujrzała światło dzienne w 1966 roku i rzeczywiście wprowadziła jakościową i estetyczną odmianę w podejściu do projektowania mebli ogrodowych. Wytyczyła całkowicie nowe standardy, które obowiązują do dziś. Doceniona przez projektantów na całym świecie kolekcja włączona została do stałej wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Przełomowy projekt
W linii Leisure 1966 realizują się modernistyczne idee formy podążającej za funkcją. Także pod względem praktycznego doboru materiałów, których ostateczny wybór poprzedzony został wielomiesięcznym procesem eksperymentowania Schultza. Ramy krzeseł, stołów i stolików wykonane są z odlewanego i tłoczonego aluminium, a więc lekkie i trwałe. Pokryte są poliestrową powłoką proszkową dostępną w różnej palecie barw, a więc odporne na korozje, a nawet – jak chciała Francess Knoll – na przesycone solą morską powietrze Florydy. Blaty stołów dostępne są w wersjach z białego włókna szklanego, ultra przezroczystego szkła hartowanego, porcelanowej emalii oraz drewna tekowego. Oparcia i siedziska krzeseł oraz szezlong i ławeczki to z kolei tkana, ażurowa siatka poliestrowa powlekana winylem, dostępna w różnych kolorach, która zapewnia duży komfort, a przede wszystkim przewiewność.
Nowy standard
Kolekcja do dzisiaj cieszy się tą samą popularnością, co w latach 60. ubiegłego wieku, dlatego pozostawiono ją w jej klasycznej odsłonie. A my możemy się nią cieszyć wybierając spośród wielu wykończeń w nowej, jasnej i nowoczesnej palecie barw lakierów proszkowych – Estetyczną esencją kolekcji jest minimalistyczna, geometryczna kreska blatów i lekko zmiękczone linie siedzisk. Czuje się ich lekkość, ustawność i skromność, dlatego znajdzie się dla nich miejsce nie tylko na szerokim tarasie, przestronnej werandzie, ale i na balkonie – komentują Karina Snuszka i Dorota Kuć z pracowni MoodWorks.
Na kolekcję ogrodową Knoll składają się: regulowany szezlong, krzesła, kilkuosobowe sofy oraz stoły i stoliki barowe. Można ją swobodnie dopasować do swoich upodobań estetycznych wybierając materiały wykończeniowe i kolorystykę. Opcjonalnie dostępne są specjalne podkładki i poduszki. Markę Knoll oferuje showroom MOOD.