W poprzednim artykule skupiłyśmy się na skórze dojrzałej. Tym razem omówimy zagadnienie demakijażu w kontekście codziennej pielęgnacji. Czym kierować się przy wyborze produktu do demakijażu? Jak poprawnie wykonać demakijaż aby nie podrażnić skóry? Dlaczego tonizacja jest tak ważna? Poznaj 3 najczęściej popełniane błędy w demakijażu.
Demakijaż twarzy – czym tak naprawdę jest?
Demakijaż to nie tylko usuwanie z twarzy pozostałości makijażu. To przede wszystkim oczyszczanie – jeden z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji. Powinien być wykonywany nie tylko wieczorem, ale również rano przed nałożeniem makijażu. Skóra jest żywym układem, dlatego na jej powierzchni cyklicznie zbiera się rogowaciejący naskórek, wydzielane przez znajdujące się w skórze gruczoły łój i pot. Na skórze pozostają również resztki kosmetyków, do których z łatwością przylega kurz, bakterie i brud. Prawidłowo wykonany demakijaż zapewni cerze świeży i zdrowy wygląd a także pomoże w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Demakijaż zapobiega tym samym powstawaniu zaskórników oraz występowaniu chorób skóry.
Kosmetyk do demakijażu – jaki produkt wybrać?
Każda cera jest inna i ma swoje indywidualne potrzeby. Kluczem do sukcesu będzie wybranie odpowiednich kosmetyków do
rodzaju skóry i własnych preferencji. Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć:
- Płyny dwufazowe, kremy lub olejki do demakijażu – są to produkty oleiste. Doskonale sprawdzą się przy usuwaniu mocno napigmentowanego, trwałego i wodoodpornego makijażu. Są odpowiednie do stosowania w okolicach oczu i ust, gdzie znajduje się cienka i szczególnie wrażliwa skóra. Demakijaż olejkami, tzw. metodą OCM (Oil Cleansing Method) jest szczególnie polecany posiadaczkom cery suchej i wrażliwej.
- Mleczka do demakijażu – produkty tego typu są przede wszystkim dedykowane skórze suchej, wrażliwej oraz dojrzałej. W składzie produktów z tej grupy często znajdziemy witaminę A i E, glicerynę, pantenol oraz oleje roślinne, dzięki czemu mleczko będzie nie tylko oczyszczać skórę, ale również nawilżać i odżywiać. Taki produkt zapobiega również uczuciu ściągnięcia po wykonanym demakijażu.
- Żele i pianki do mycia twarzy – są to produkty na bazie wodnej, a w ich składzie możemy znaleźć cynk, siarkę, kwasy AHA i ekstrakty ziołowe, czyli substancje wysuszające i antybakteryjne. Żele zazwyczaj mają silniejsze działanie myjące, dlatego są zalecane głównie dla cer tłustych i trądzikowych. Jednak pianki z powodzeniem mogą stosować posiadaczki cery mieszanej, gdzie oprócz tłustej strefy T mamy też obszary skóry suchej, o którą też musimy się zatroszczyć.
- Płyn micelarny – nadaje się do każdego typu skóry. Zawiera micele – małe cząsteczki kuliste zbudowane z części hydrofobowej (wiążącą wodę) i hydrofilowej (wiążące tłuszcze), dzięki czemu doskonale zmywa każdy rodzaj makijażu oraz wszelkie zanieczyszczenia.
- Chusteczki do demakijażu – szybki sposób na awaryjny demakijaż w miejscach, gdzie nie zawsze są do tego odpowiednie warunki, np. podczas długiej podróży. Chusteczki nasączone są preparatem a zmywanie polega na „wycieraniu” zanieczyszczeń. Nie jest to najdelikatniejszy sposób demakijażu, dlatego przy codziennym stosowaniu przez nadmierne pocieranie może powodować podrażnienia i sprzyjać powstawaniu zmarszczek.
Prawidłowy demakijaż twarzy krok po kroku
W pierwszej kolejności zaleca się rozpocząć demakijaż od oczu i ust, aby nie przenosić dodatkowych zanieczyszczeń (tusz, cienie do powiek, szminka) na inne obszary. Następnie wykonujemy demakijaż całej twarzy. Technika wykonywania demakijażu zależy od tego jaki preparat wybierzemy. W przypadku mleczka, płynu dwufazowego oraz micelarnego najwygodniej nałożyć preparat na płatek kosmetyczny (wacik) i przyłożyć go na kilkanaście sekund aż preparat zacznie działać, po czym delikatnie zmywać resztki makijażu oraz zanieczyszczenia. Jeśli decydujemy się na demakijaż olejkami, przed nałożeniem preparatu należy zwilżyć twarz, następnie rozprowadzić olejek kolistymi ruchami za pomocą dłoni. Na koniec zmoczoną w ciepłej wodzie ściereczką np. muślinową lub bawełnianą ściągnąć rozpuszczony makijaż i zanieczyszczenia. Demakijaż za pomocą żelu lub pianki do mycia również wykonujemy dłońmi. Aplikujemy produkt, następnie masujemy twarz po czym zmywamy wszystko ciepłą wodą. Niezależnie od wyboru produktu wykonujemy demakijaż do momentu, aż pozbędziemy się z twarzy wszystkich zanieczyszczeń.
Ostatni etap – tonizacja skóry twarzy
Po dokładnym demakijażu twarzy i opłukaniu jej wodą pamiętajmy o tonizacji! Tonik to preparat, który powinien być zawsze stosowany po oczyszczaniu. Tonik łagodzi podrażnienia, ściąga pory (gruczoły łojowe), przywraca odpowiednie pH skóry (lekko kwaśne) oraz usuwa resztki zanieczyszczeń. Ponadto odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, chroni przed zasiedlaniem się chorobotwórczych bakterii i grzybów oraz zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Tonik powinien zawierać wyciągi ziołowe, witaminy oraz minerały. Należy unikać toników z zawartością alkoholu, ponieważ mogą zwiększać wydzielanie sebum.
3 najczęściej popełniane błędy w demakijażu twarzy i oczu
1. Mycie twarzy mydłem – mydła posiadają odczyn mocno zasadowy, natomiast zdrowa skóra ma odczyn kwaśny. Kiedy oczyszczamy twarz mydłem zmieniamy jej pH, co może powodować wysuszenie oraz naraża skórę na działanie drobnoustrojów.
2. Demakijaż płynem micelarnym bez użycia wody – płyn micelarny zawiera micele dzięki którym oczyszczamy skórę z brudu i resztek makijażu. Należy jednak pamiętać, że są to związki powierzchniowo-czynne. Po pozostawieniu na skórze mogą wywoływać podrażnienia oraz wysuszać skórę. Zaleca się, aby po demakijażu płynem micelarnym spłukiwać twarz dodatkowo wodą.
3. Intensywne pocieranie – unikajmy ruchów tarcia, sprzyja to zmarszczkom i podrażnieniom skóry. Cera sucha, naczyniowa i wrażliwa oraz cienka skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia.