W poprzednim artykule z serii Okiem kosmetologa skupiłyśmy się na domowej pielęgnacji oraz rodzajach skóry. Tym razem poświęcimy więcej uwagi skórze dojrzałej. W jakim wieku możemy mówić o cerze w kategorii dojrzałej? Na czym polega proces starzenia i co wpływa na jego tempo? Czy skóra dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji? Dowiesz się również, jakie profesjonalne zabiegi są dedykowane skórze dojrzałej.
Skóra dojrzała – charakterystyka
Skóra dojrzała nie powinna być traktowana jako rodzaj, a jedynie jako podtyp skóry. Można powiedzieć, że jest to jej stan, który zmienia się z wiekiem, dlatego o cerze w kategorii dojrzałej możemy zacząć mówić po przekroczeniu około 45 roku życia. Nie jest to jednak ściśle określona granica wiekowa. Wszystko zależy od indywidualnych cech i predyspozycji. Większość zmian zachodzi w obrębie skóry właściwej. Następuje degradacja włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra traci jędrność i elastyczność, staje się coraz mniej napięta, powstają również zmarszczki. Wraz z upływem czasu dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej, co powoduje powstawanie kolejnych zmarszczek oraz pogłębianie się już istniejących. Warstwa rozrodcza naskórka zaczyna zanikać, maleje liczba podziałów komórkowych. Proces wytwarzania warstwy hydrolipidowej skóry zostaje zakłócony, w następstwie czego dochodzi do suchości skóry a nawet jej odwodnienia. W wyniku fotostarzenia warstwa rogowa staje się gruba i „tępa” w dotyku. Na powierzchni skóry mogą pojawić się przebarwienia, odbarwienia, plamy starcze oraz brodawki.
Na czym polega proces starzenia się skóry?
Fizjologiczne starzenie się skóry związane jest z upływem czasu, organizm człowieka rozwija się do momentu uzyskania dojrzałości. Następnie w wieku około 25-30 lat rozpoczyna się proces starzenia. Choć na początku nie jest on widoczny gołym okiem, to jednak z czasem nabiera tempa. Na skórze pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, zmarszczki wokół oczu. Jest to proces, w którym zanik i rozpad zaczyna dominować nad zdolnością do syntezy i regeneracji komórek. Organizm traci zdolność do odpowiedzi na bodźce środowiskowe, mechaniczne, fizyczne oraz chemiczne. Dochodzi do niekorzystnych zmian anatomicznych i funkcjonalnych.
Czynniki wypływające na tempo starzenia się skóry
W 80% za objawy starzenia w okolicach odsłoniętych (w tym twarzy), odpowiada nadmierna ekspozycja na słońce, czyli promieniowanie UV. Ten rodzaj fotouszkodzenia skóry określany jest jako fotostarzenie.
CZYNNIKI WEWNĄTRZPOCHODNE |
CZYNNIKI ZEWNĄTRZPOCHODNE |
ZMIANY HORMONALNE (NIEDOBÓR LUB BRAK ESTROGENÓW) STRES OKSYDACYJNY – NADMIERNE WYTWARZANIE REAKTYWNYCH FORM TLENU UWARUNKOWANIA GENETYCZNE CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE |
NAŁÓG PALENIA TYTONIU PROMIENIOWANIE UV PROMIENIOWANIE PODCZERWONE NADMIERNA ILOŚĆ SPOŻYWANEGO ALKOHOLU NIEZDROWY TRYB ŻYCIA (NIEDOBÓR SNU, BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ) ZANIECZYSZCZENIE ŚRODOWISKA |
Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dojrzałej?
Oczyszczanie oraz ochrona UV – aby na twarzy nie gromadziły się zanieczyszczenia oraz wolne rodniki, należy oczyszczać ją rano i wieczorem. Zaleca się korzystanie z kosmetyków zawierających filtry UV przed każdym wyjściem na słońce. Promieniowanie słoneczne powoduje wysuszanie się skóry oraz rozpad włókien kolagenowych i elastynowych, dlatego należy unikać zbyt częstych kąpieli słonecznych.
Peelingi – kolejnym ważnym krokiem jest regularne wykonywanie peelingów. Cera dojrzała posiada skłonność do rogowacenia, dlatego aby usunąć martwe komórki z powierzchni naskórka ważna jest systematyczność. Oprócz działania odświeżającego peelingi poprawiają również krążenie krwi i limfy przyspieszając jej procesy regeneracyjne.
Nawilżanie – ze względu na tendencję skóry dojrzałej do wysuszania odpowiednie nawilżenie to podstawa jej pielęgnacji. Skóra sucha i odwodniona dużo szybciej ulega procesom starzenia, co skutkuje szybszym pojawieniem się zmarszczek.
Jakie składniki aktywne powinny znajdować się w kosmetykach dla cery dojrzałej?
Dobierając kosmetyki dla skóry dojrzałej, warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość takich składników jak:
- filtry UV – ich zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB,
- witamina A – chroni przed wolnymi rodnikami (antyoksydant), wspomaga odnowienie naskórka,
- witamina E – chroni przed wolnymi rodnikami (antyoksydant), zapobiega powstawaniu przebarwień, przyspiesza regeneracje uszkodzonej skóry,
- witamina C – chroni przed wolnymi rodnikami (antyoksydant), wyrównuje koloryt skóry,
- kwas hialuronowy – nawilża i poprawia wygląd skóry, w rezultacie wpływa tym samym na jej uelastycznienie i ujędrnienie,
- kwasy AHA – działa odświeżająco i rozjaśniająco, poprawia koloryt skóry, nawilża i wygładza, stymulacje syntezę elementów tkanki łącznej,
- retinoidy – pochodna witaminy A, która wykazuje właściwości pobudzające komórki skóry do regeneracji. Ponadto rozjaśnia przebarwienia oraz stymuluje produkcję nowego kolagenu,
- fitohormony – tzw. hormony roślinne, mogą wyrównać procesy, które spowodowała zaburzona gospodarka hormonalna,
- wyciągi roślinne – stymulują procesy odnowy komórkowej, np. olej kokosowy, olej rycynowy, olej lniany.
Profesjonalne zabiegi odpowiednie dla skóry dojrzałej
Poza codzienną pielęgnacją i odpowiednim doborem kosmetyków, warto również wiedzieć, które zabiegi będą najbardziej korzystne dla posiadaczek cery dojrzałej. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o możliwości wykonania zabiegu decyduje kosmetolog. Dla skóry dojrzałej najlepiej sprawdzi się między innymi:
Peeling chemiczny – polega na usunięciu martwego naskórka za pomocą działania substancji chemicznych (zazwyczaj kwasów) nałożonych na skórę. Są to odpowiednio przygotowane mieszanki, które mają za zadanie poprawić jakość i kondycję skóry.
Mikrodermabrazja diamentowa – peeling mechaniczny wykonywany za pomocą aparatury, która posiada głowicę z osadzonymi na niej drobinkami syntetycznego lub naturalnego diamentu. Efektem jest głębokie oczyszczanie, złuszczenie martwego naskórka, spłycenie drobnych zmarszczek i blizn oraz stymulacja skóry.
Oxybrazja – to rodzaj peelingu mechanicznego, który bez wątpienia jest delikatniejszy dla skóry niż np. mikrodermabrazja. Główną rolę odgrywa tu strumień rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Aplikuje się je specjalnym aplikatorem pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Skóra po zabiegu jest złuszczona, oczyszczona i rozświetlona.
Infuzja tlenowa – jest zabiegiem odmładzającym, opartym na technologii hiperbarycznej. Do jego wykonania używa się różnych rodzajów kwasu hialuronowego. Zdecydowaną zaletą zabiegu są jego natychmiastowe efekty, cera staje się nawilżona, dotleniona i promienna.
Sonoforeza – zabieg, podczas którego wykorzystywane są ultradźwięki. Dzięki ich zastosowaniu aktywne składniki preparatów wprowadzane są w głębsze warstwy naskórka, niż w przypadku manualnego nałożenia preparatu na skórę.
Jonoforeza – zabieg ten polega na wprowadzeniu do tkanek za pomocą siły pola elektrycznego jonów znajdujących się w odpowiednich do tego preparatach, których składniki docierają do głębszych warstw skóry.
Mezoterapia mikroigłowa – niechirurgiczna metoda rewitalizacji skóry przy jednoczesnej stymulacji jej naturalnych zdolności regeneracyjnych. Zabieg polega na dostarczeniu skoncentrowanych składników odżywczych za pomocą mikronakłuć.
Radiofrekwencja (fale radiowe) – w szerokim zakresie częstotliwości wykorzystywana w kosmetologii między innymi w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry. Pobudza jej komórki do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych.
Laseroterapia – polega na emitowaniu wiązki światła na wybrany fragment ciała przez określony czas. Laser bez wątpienia jest urządzeniem uniwersalnym. W zależności od długości fal możemy nie tylko odmłodzić i wygładzić skórę, ale również zamknąć naczynka krwionośne. Ponadto laseroterapia pozwala zmniejszyć widoczność blizn oraz usunąć przebarwienia skórne, a także pozbyć się brodawek i innych zmian skórnych.