Trendy wnętrzarskie zmieniają się dość dynamicznie, ale w ostatnich latach można zauważyć utrzymującą się modę na jasne kolory, funkcjonalne meble i materiały prosto z natury. To minimalistyczny styl japandi, który połączył w sobie rozwiązania z dwóch różnych zakątków świata. Jakie są jego dominujące cechy?
Styl japandi – czym się charakteryzuje?
Styl japandi łączy w sobie styl skandynawski i japoński. Jego nazwa powstała z połączenia słów japan i scandi. Takie zestawienie poskutkowało nowoczesnym designem o kilku akcentach charakterystycznych.
- Minimalizm – przejawia się niemal we wszystkim. Dotyczy kolorów, liczby mebli i dodatków, a nawet samych form i kształtów poszczególnych elementów. Ma wprowadzać harmonię i spokój, a także chronić przed przytłaczającym nadmiarem przedmiotów.
- Naturalność materiałów – często spotyka się drewniane meble, kamienne czy ceramiczne dodatki, a także elementy z lnu, wikliny i bambusa. Nie ma tu miejsca na kolorowy plastik czy syntetyczne tkaniny.
- Geometryczne kształty – prostota form przejawia się w meblach i stonowanych dekoracjach. Nierzadko we wnętrzach pojawiają się okrągłe, opływowe elementy np. w postaci oparć krzeseł, ozdób ściennych i półek.
- Przestronność i funkcjonalność – wnętrza muszą być jasne, wygodne w użytkowaniu i możliwie jak największe. W optycznym poszerzeniu przestrzeni pomagają białe kolory i jak najmniejsza liczba mebli i dodatków.
Aranżacja wnętrz japandi – inspiracje kolorystyczne
Modne wnętrze japandi charakteryzuje się jasnymi, subtelnymi barwami prosto z natury. Zwykle kolorami dominującymi przestrzeń są biele i beże. W dodatkach i meblach obserwuje się najczęściej odcienie bladego drewna. Niekiedy do aranżacji trafia również czerń, ale nigdy nie dominuje przestrzeni. Widać ją m.in. na ramach luster czy krzesłach.
Na ścianach często pojawia się szarość, a podłogi zazwyczaj zdobią jasne panele w jodełkę. Czasami akcentem kolorystycznym staje się zieleń, która przejawia się w dodatkach w łazience lub dużych roślinach, nadających przytulności. W armaturze dominują złoto i czerń.
Naturalne materiały, meble i dodatki
Jeśli chcesz urządzić dom w tym stylu, warto zainspirować się naturą i podróżami. Dodatki z różnych stron świata sprawią, że wnętrze będzie unikalne. Wśród elementów dekoracyjnych w japandi przeważnie znajdują się: dywany, suszone trawy, ceramiczne wazony czy lustra w wiklinowych oprawach.
Meble są zwykle bardzo proste. Półki na książki i dekoracje są ażurowe i minimalistyczne. Regały czy szafki RTV cechują się zazwyczaj niskimi nóżkami i podłużnym kształtem. Często ich przednie drzwiczki mają ażurowe wstawki ozdobne. Sofy i łóżka charakteryzują się miękkością, jasnymi obiciami i wygodą.
Popularne są również wygodne krzesła z podłokietnikami z drewna i materiałowym wykończeniem. Z kolei łazienka w stylu japandi cechuje się zwykle wolnostojącą wanną i drewnianymi dodatkami w postaci stołka, szafki lub kawałka ściany i podłogi. Jeśli mowa o oświetleniu, to klosze żyrandoli mają opływowe kształty i wykonuje się je z wikliny, słomki oraz białych tkanin.
Na ścianach często można zobaczyć dodatek w postaci lameli. Czasami na niektórych powierzchniach pojawia się beton, ale za pomocą dekoracji nadaje mu się przytulnego wymiaru. W tym stylu nie ma miejsca na surowość, a minimalizm ma dawać poczucie bezpieczeństwa, harmonii i domowego ogniska.