Mieszkanie w stylu mid-century modern to marzenie wielu kobiet, którym zależy na ponadczasowym wystroju i wnętrzarskiej funkcjonalności. Naturalne materiały i retro design to hity ostatnich (i nie tylko) sezonów. Dowiedz się, jak urządzić pomieszczenia zgodnie z duchem połowy XX wieku!
Mid-century modern – kolory i materiały
Mid-century modern wywodzi się z lat 50. i 60. XX wieku. Jego podstawowymi cechami są:
- geometryczne kształty,
- prostota,
- minimalizm,
- a także przytulność i subtelna elegancja.
Sprawia, że wnętrza są funkcjonalne i jednocześnie skłania do sięgania po designerskie rozwiązania. Ma w sobie cechy vintage i stawia na przestronne pomieszczenia oraz ciekawe wzornictwo.
Lekkości wnętrzom w tym nurcie nadają kolory nawiązujące do natury. Stawia się przede wszystkim na materiały takie jak drewno czy metal (w dodatkach). To pierwsze pojawia się zarówno w meblach, jak i na podłogach czy ścianach. Na fotelach i kanapach można spotkać skórzane obicia, ale nie tylko. Grube, solidne tkaniny w odcieniach ziemi lub bardziej kontrastujących kolorach to równie popularny materiał.
Na ścianach dominuje biel, choć czasami sięga się po delikatne odcienie szarości czy beżu. Zdarzają się również bardziej wyraziste akcenty w postaci ciemnej zieleni lub granatu. Na podłogach najczęściej króluje drobna jodełka z prawdziwego drewna. Stosowanie elementów z naturalnych materiałów sprawia, że łatwo znaleźć pasujące do siebie kawałki układanki.
Jakie meble w stylu mid-century modern?
Najbardziej charakterystyczny mebel mid-century modern to fotel 366 Józefa Chierowskiego. To ponadczasowy projekt składający się z drewnianych nóżek i podłokietników, a także pokrytego grubym obiciem siedziska. Ma bardzo prosty kształt, przez co jest ergonomiczny i stylowy.
Kolejny sztandarowy przykład to fotel Lounge, którego autorami są Charles i Ray Eamesowie. Składa się z dwóch części – jednej do siedzenia i drugiej do podłożenia pod stopy. Obicie powstaje ze skóry.
Poza tym w mid-century modern charakterystyczne są meble na cienkich nóżkach, które pozostawiają pustą przestrzeń między podłogą a główną bryłą. Typowy przykład to podłużna, niska szafka pod telewizor, a także do połowy przeszklona komoda. Wszelkie kredensy czy półki są bardzo minimalistyczne i nawet gdy kupuje się je w różnych sklepach, to efekt wciąż pozostaje spójny. Takich perełek warto szukać na pchlich targach, gdzie da się znaleźć nawet modele prosto z lat 50. czy 60.!
W kuchniach popularnością cieszą się konstruowane na zamówienie szafki w zabudowie. W pokojach wypoczynkowych służą do ekspozycji książek i stylowych dodatków.
Szafy służące jako garderoba nierzadko mają zaokrąglone formy i w całości pokryte są drewnem, przez co sprawiają wrażenie jednolitej ściany z naturalnego tworzywa. Na powierzchniach tuż obok surowych desek często widnieje ozdobna sztukateria.
Dodatki do aranżacji w stylu mid-century modern
Bardzo ważne w takiej aranżacji wnętrza są dodatki. To one budują klimat pomieszczeń. Kluczowym elementem mid-century modern są stylowe, designerskie lampy o nietypowych formach. Często stosuje się modele stojące, wykonane ze złotego czy miedzianego metalu.
Popularnością cieszą się jasne, okrągłe klosze oraz odkryte żarówki. Architekci często sugerują także warianty o żywych kolorach, kontrastujących z naturalnymi odcieniami reszty aranżacji. Z tego powodu nie dziw się, kiedy w inspiracjach ujrzysz np. czerwone czy żółte lampki nocne.
Na ścianach warto umieszczać lustra w nietypowych kształtach, a całość świetnie dopełniają takie dodatki jak plakaty i naczynia. Postery mogą przestawiać geometryczne wzory lub reklamy z połowy XX wieku. Sprawdzą się także modernistyczne kolaże i krajobrazy w wydaniu retro.
Jeśli chodzi o szkło, to królują ciekawe kształty i kolory, ale też klasyczne szklanki z kryształu. Ważne są wazony z cienkimi, pionowymi żłobieniami oraz ceramiczne miski i ozdoby.
Czy warto urządzić wnętrze w stylu mid-century modern?
Warto zdecydować się na wystrój wnętrz mid-modern century, ponieważ daje on dużą swobodę w personalizacji przestrzeni. Za pomocą unikatowych dodatków takich jak plakaty nawiązujące do ulubionych miejsc czy hobby łatwo nadać pomieszczeniom charakteru.
Mimo że nurt pochodzi z lat 50. i 60. to wciąż bije od niego nowoczesność, która łączy się z wygodą. Nie jest to trend, który przeminie, ponieważ meble i dodatki z tego okresu od bardzo dawna wracają do łask i stają się coraz popularniejsze.
Wnętrza urządzone w tym stylu mają klasę i tworzą naprawdę przytulny klimat. Ponadczasowe elementy wyposażenia sprawdzą się zarówno w mieszkaniu singielki, jak i rodziny z dziećmi. Pokoje dla maluchów również da się świetnie urządzać w takim wydaniu.
Neutralność dominujących kolorów i materiałów pozwala na dodawanie akcentów pochodzących z innych nurtów aranżacyjnych. To otwiera masę możliwości do zabawy z projektem.