Choć w branży IT wciąż dominują mężczyźni, to z roku na rok coraz więcej kobiet próbuje swoich sił w pracy na stanowisku związanym z technologią. Wbrew stereotypom, IT dla kobiet nie jest czarną magią i wiele pań doskonale radzi sobie w tym przyszłościowym sektorze. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać zatrudnienie w branży IT?
Co blokuje kobiety przed poszukiwaniem pracy w branży IT?
Branża informatyczna jeszcze do niedawna kojarzyła się jedynie z mężczyznami. Jednak w obecnych czasach technologiczny sektor powoli ulega feminizacji. Chociaż pojawiają się stopniowe zmiany, które mają na celu osiągnięcie parytetu płci w IT, to wciąż relatywnie niewiele kobiet pracuje jako programistka lub inna specjalistka z zakresu technologii informacyjnych.
Ta mała reprezentacja pań w branży często powstrzymuje kobiety przed podjęciem pracy w IT. Jest to błędne koło, które powstaje przez strach przed izolacją w zespole lub dyskryminacją ze strony przełożonych. Niewielki odsetek kobiet w technologicznym środowisku wiąże się także z tym, że osoby, które rozważają wejście do sektora IT, często nie mają wzorców do naśladowania.
Wśród czynników, które mogą blokować panie przed pracą w IT, należy wskazać również społeczne stereotypy. Kobiety często postrzegane są jako humanistki, które gorzej radzą sobie w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi. Z tego względu często nie otrzymują wsparcia czy zachęty do rozwijania swoich umiejętności w dziedzinie technologii. Tym samym mogą wykazywać mniejszą pewność siebie w tym obszarze zawodowym.
Czy do pracy w IT trzeba mieć studia informatyczne?
Niewielkie wsparcie w rozwoju sprawia, że mało kobiet decyduje się na kształcenie w kierunku technologicznym. Jednak warto wiedzieć, że brak studiów informatycznych wcale nie jest przeszkodą do wejścia w świat IT. Zatem jeśli zdobyłaś dyplom w innej dziedzinie, to i tak możesz się przebranżowić oraz znaleźć pracę w nowych technologiach.
Jest to możliwe, ponieważ branża IT kładzie duży nacisk na umiejętności praktyczne. A jak wiadomo – dyplom z uczelni nie zawsze jest ich odzwierciedleniem. Z tego względu kierunkowe wykształcenie dla pracodawcy może mieć taką samą wartość, co kursy zawodowe.
W internecie bez problemu znajdziesz wiele szkoleń, które mogą wyspecjalizować Cię w konkretnych obszarach IT. Taka forma edukacji jest w stanie nauczyć praktycznych umiejętności i w dodatku oferuje cenione przez pracodawców certyfikaty.
Czy wejście do branży IT jest trudne? – wymagania pracodawców w 2023 roku
Znalezienie pierwszej pracy w branży IT wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych sprawia, że samodzielne kształcenie nie stanowi większego problemu. Oczywiście jest ono trochę czasochłonne i wymaga realnego zaangażowania. Jednak kiedy już zdobędziesz odpowiednią wiedzę, to możesz śmiało kandydować do zostania jedną z kobiet w branży technologicznej.
Aby zacząć pracę w IT, nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia. Do zdobycia pierwszego zatrudnienia w sektorze informatycznym często wystarczą odpowiednie kompetencje i umiejętności praktyczne. Pracodawcy zwracają również uwagę na znajomość konkretnych narzędzi. Przykładowo na stanowisku związanym z programowaniem zazwyczaj niezbędna jest biegłość w językach takich jak:
- Java;
- C;
- C++;
- Python.
Oprócz tego rekruterzy patrzą przychylnym okiem na kandydatów, którzy znają angielski oraz mają portfolio zawierające projekty IT. Nie muszą to być przedsięwzięcia komercyjne – działania realizowane w celu edukacji i samokształcenia też się liczą! Co więcej, świadczą one o tym, że kandydatka jest zaangażowana oraz chętna do rozwoju.
Branża IT to nie tylko programowanie
Warto pamiętać, że wymagania wobec kandydatów do pracy w IT są różne w zależności od specjalizacji. Wiele osób myśli, że sektor technologiczny równa się programowanie. Jednak w tej branży jest znacznie więcej kierunków rozwoju.
Sektor IT oferuje bardzo różnorodne możliwości kariery. W tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie istnieje wiele stanowisk, które nie wymagają umiejętności programowania. Zatem jeśli czujesz, że kodowanie nie jest dla Ciebie, to jeszcze nic straconego. Równie dobrze możesz stawiać pierwsze kroki w IT jako:
- Analityk danych;
- Testerka oprogramowania;
- UX lub UI designer;
- Pracownik supportu;
- Specjalistka od zarządzania projektami.
Ścieżek rozwoju w branży technologicznej jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego przed podjęciem nauki warto zastanowić się, która specjalizacja jest Ci najbliższa.
Najbardziej poszukiwane specjalizacje w IT
Podczas wybierania specjalizacji dobrze jest wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko swoje predyspozycje. Aby móc łatwo wejść do IT, warto sprawdzić także ranking najbardziej poszukiwanych ekspertów. W końcu rozpoczęcie nauki w sektorze, który ma duże zapotrzebowanie na specjalistów, zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy w branży technologicznej.
Aktualnie wśród ofert pracy relatywnie często pojawiają się propozycje dla pracowników takich jak:
- DevOps engineer;
- Data scientist;
- Frontend developer;
- Backend developer;
- Cyber security engineer;
- Tester oprogramowania.
Jednak należy pamiętać, że popyt na ekspertów w wybranej dziedzinie może ulegać zmianom. Zatem warto śledzić bieżące trendy na rynku pracy i stale aktualizować swoją wiedzę.
Kariera w IT – od czego zacząć?
Jeśli chcesz otworzyć drzwi do swojej kariery w IT, to musisz wykonać kilka ważnych kroków. Na początku zdecyduj, czym dokładnie chcesz się zajmować. W podjęciu takiej decyzji pomogą Ci internetowe poradniki albo nawet branżowe portale zawierające oferty pracy. Podczas przeglądania tych drugich szybko poznasz obowiązki, które czekają pracownika o danej specjalizacji.
W trakcie analizowania propozycji zatrudnienia będziesz mogła zorientować się także w wymaganiach pracodawców. Dzięki temu dowiesz się, od czego zacząć naukę. Ta wiedza ułatwi wybór odpowiedniego kursu lub szkolenia, które przygotują Cię do pracy na danym stanowisku.
Kiedy już poszerzysz swoje kompetencje, możesz jeszcze zbudować portfolio. Jednak ten krok nie jest potrzebny przy każdej specjalizacji. Następnie pozostaje już tylko rozesłać CV i próbować swoich sił w rozmowach kwalifikacyjnych.