Rośliny to ozdoba, która świetnie sprawdzi się w wielu domach. Jest łatwa w utrzymaniu, ekologiczna, dodatkowo sprzyja czystemu powietrzu. Wiele osób martwi się jednak, że brak odpowiedniego nasłonecznienia może spowodować, że kwiaty nie będą rosły, a co gorsza będą więdnąć. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto rośliny, którym niestraszny brak słońca!
Niewymagające kwiaty doniczkowe – dlaczego warto je wybrać?
Niewymagające kwiaty doniczkowe, to określenie, które nie jest bardzo naukowe, ale służy do opisania grupy roślin, które bez większego nakładu pracy będą dobrze rosnąć. Są wytrzymałe, nie potrzebują częstego podlewania i nawozów, nie przejmują się za małą wilgotnością powietrza czy brakiem słońca. Tam, gdzie są, tam sobie poradzą.
Dzięki temu są bardzo łatwe w uprawie i często poleca się je osobom, które dopiero zaczynają kształtować swoją miejską dżunglę lub nie mają za dużo doświadczenia w opiece nad kwiatami.
Najpopularniejsze rośliny cieniolubne
Problem z dobrym oświetleniem może mieć wiele osób, szczególnie mieszkających w blokach. Nie zawsze ma się wybór pod względem kierunku okien i ilości wpadającego przez nie światła, w dodatku trafiają się pomieszczenia, w których w ogóle nie ma dostępu do innego oświetlenia niż sztuczne.
Mimo tego nie warto rezygnować z roślin, ponieważ są takie, które sobie poradzą. Co więcej, to ciekawa ozdoba wnętrza, która jest ekologiczna, wprowadza w dobry nastrój i działa uspokajająco. Grzechem byłoby zrezygnować!
Kwiaty w doniczce nie na parapet
W wielu domach rośliny można spotkać przede wszystkim na oknach. Ma to swoje uzasadnienie – w ten sposób otrzymają one najwięcej niezbędnego światła. Są jednak gatunki, które nie potrzebują takiej ekspozycji i świetnie poradzą sobie w głębi pomieszczeń. Jedną z nich jest skrzydłokwiat – w gąszczu zielonych liści piękną ozdobę stanowią białe, lekko pozawijane kwiaty.
Nie trzeba podlewać go często, odpowiednie będzie uzupełnienie wody raz na 2 tygodnie. Grube liście, będące magazynami niezbędnych mikroskładników sprawiają, że jest bardzo odporny na upały. Ponadto oczyszcza powietrze z takich substancji jak benzen, amoniak, formaldehyd.
Kolejnymi kwiatami, które świetnie poradzą sobie w różnych warunkach, są paproć, maranta, fatsjobluszcz, monstera dziurawa, starzec bluszczolistny. Każda z nich zdobi pomieszczenie swoimi gęstymi zielonymi liśćmi, które pięknie prezentują się np. w donicach wiszących.
Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki?
Łazienki to często problematyczne pomieszczenia ze względu na brak światła. Nie jest to jednak przeszkoda, aby nie wstawić tam żadnej rośliny – wiele gatunków ceni sobie wilgotne przestrzenie kosztem oświetlenia.
Do łazienki warto wstawić:
- bluszcze;
- paprocie;
- fiołki afrykańskie
- palmy;
- różę chińską;
- woskownicę hibiscus;
- storczyka;
- aloes.
Warto pamiętać, że złym pomysłem jest ustawienie w łazience sukulentów i kaktusów. Chociaż potrafią znieść wiele, to wilgotne powietrze i brak ostrego słońca stanowi odwrotność odpowiednich dla nich warunków.
Aranżacja kwiatowa tam, gdzie jest chłodno
Wiele osób ma inny problem, czyli względnie dobre nasłonecznienie pomieszczeń, przy jednocześnie utrzymującej się niskiej temperaturze. Są jednak kwiaty, którym niestraszne i takie warunki.
Jakie rośliny mogą stać w chłodzie? Świetnie będą się tam czuć:
- bluszcz pospolity;
- jaśmin wielokwiatowy;
- dzwonek równolistny;
- cyklamen perski;
- złocień krzewiasty;
- cyneraria;
- eonium drzewiaste;
- eszewiere;
- kamelia;
- mirt.
Każda z tych roślin jest inna – można znaleźć zarówno sukulenty, rośliny płożące, jak i małe drzewka, przez co będą pasować do wielu pomieszczeń i aranżacji.
Kwiaty do sypialni
Kwiaty w sypialni to świetne rozwiązanie – są prostą ozdobą, która jednocześnie potrafi wprowadzić nastrój ukojenia i wyciszenia. W dodatku mogą sprawić, że powietrze będzie czystsze, co tylko poprawi jakość snu.
Aby się tak stało, konieczny jest wybór odpowiednich roślin, które poradzą sobie z filtracją powietrza, a dodatkowo nie będzie im przeszkadzać mała dostępność światła.
Do sypialni odpowiednie będą:
- azalia doniczkowa;
- geranium;
- dracena;
- gerbera;
- monstera;
- sansewieria;
- skrętnik.
Dzięki kwiatom miejsce do spania stanie się niepowtarzalne i będzie kojarzyć się z czasem odpoczynku i wyciszenia.
Cieniolubne kwiaty na korytarz
Miejscem, w którym trudno ustawić kwiaty, jest korytarz. Brakuje tam światła, dobrego miejsca do postawienia donicy, temperatura często się zmienia. Mało kto wpadnie na pomysł, aby w takim miejscu zostawić rośliny. Są takie, którym takie warunki nie przeszkadzają i poradzą sobie bez większych problemów, nawet jeśli się o nich zapomni.
W korytarzu można postawić takie kwiaty jak:
- chamedora wytworna;
- zamiokulkas;
- peperomia kluzjolistna;
- sansewieria;
- smużyna;
- łosie rogi;
- aspidistra wyniosła;
- niekropień właściwy.
Aby kwiaty prezentowały się zniewalająco, od czasu do czasu można zmienić ich miejsce i postawić je w miejscu z lepszym dostępem do światła. Podczas takiej krótkiej kąpieli zażyją odpowiednią dawkę słońca, dzięki której będzie im się dobrze rosło w ich codziennych, trudnych warunkach.