Rośliny doniczkowe to doskonała ozdoba każdego pomieszczenia. Niektóre z nich potrafią także oczyszczać powietrze ze szkodliwych toksyn – co potwierdzają badania NASA. Warto poznać gatunki, które spełniają swoją funkcję i jednocześnie są łatwe w pielęgnacji. Dzięki temu może na nie zdecydować się każdy, nawet osoby, które nie mają ręki do roślin.
Czy rośliny mogą oczyszczać powietrze z toksyn?
Już na lekcjach biologii uczono, że rośliny (w tym głównie drzewa) wykazują się właściwościami filtrującymi. Pochłaniają dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen. Jednak wokół tematu roślin oczyszczających powietrze narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że są one w stanie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczenia. Niestety, nie jest to do końca prawda.
Zacznijmy więc od początku, czyli od słynnego badania na temat oczyszczających właściwości roślin. Zostało ono przeprowadzone w 1989 roku przez NASA. Jego wyniki jasno pokazały, że niektóre zwykłe doniczkowe rośliny pomagają oczyścić powietrze. Warto jednak mieć na uwadze, że samo badanie ma kilka mankamentów:
- Było realizowane w warunkach laboratoryjnych, czyli w hermetycznie zamkniętych pomieszczeniach. Jak można się łatwo domyślić, znacząco różnią się one od tych panujących w domach.
- Potrzeba znacznej ilości tych roślin, aby skutecznie działały w pomieszczeniu mieszkalnym.
- Rośliny pomagają pozbywać się jedynie gazów. W walce ze smogiem okazują się nieskuteczne.
Czy to oznacza, że należy zrezygnować z kupna roślin oczyszczających? Nic bardziej mylnego! Będą one doskonałym dopełnieniem dla oczyszczacza powietrza, a także miłą dla oka ozdobą mieszkania. Nie wszyscy jednak posiadają „dobrą rękę” do uprawy roślin, nawet tych doniczkowych. Dlatego też poniżej znajduje się lista 5 gatunków o właściwościach oczyszczających i jednocześnie łatwych w utrzymaniu.
Skrzydłokwiat – piękna roślina cieniolubna
Skrzydłokwiat to jedna z piękniejszych roślin o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Doskonale nadaje się do mieszkań północnych, gdzie pomieszczenia nie są narażone na nadmierne oświetlenie. Jest również łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga częstego podlewania czy nawożenia, a wykazuje się odpornością na choroby i szkodniki. Niestety należy pamiętać, że jest trującą rośliną dla zwierząt. Dlatego też w domach, gdzie mieszkają czworonożne pupile, warto postawić inną roślinkę.
Najważniejsze informacje:
- Miejsce: zacienione (półcieniste),
- Sposób podlewania: w okresie zimowym raz na tydzień, a latem 2-3 razy w tygodniu,
- Co usuwa z powietrza: benzen, formaldehyd, aceton, trichloroetylen.
Bluszcz pospolity – naturalny filtr dymu papierosowego
Bluszcz pospolity to kolejna z roślin nadających się do zacienionych pomieszczeń. Należy ją jednak w miarę często podlewać. Jest jednak skutecznym sprzymierzeńcem w walce z toksynami, a także z dymem papierosowym.
Najważniejsze informacje:
- Miejsce: lekko zacienione, parapet przy oknie od strony północnej,
- Sposób podlewania: maksymalnie 2 razy w tygodniu,
- Co usuwa z powietrza: benzen, trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, toluen.
Sansewieria – roślina domowa łatwa w pielęgnacji
Sansewieria gwinejska to roślina należąca do krzewiastych sukulentów. Doskonale nadaje się dla osób, które (choć bardzo się starają), notorycznie zapominają o regularnym pielęgnowaniu roślin. Sansewieria odnajdzie się w nasłonecznionym miejscu i nie uschnie mimo rzadkiego podlewania. Niestety ona również (tak jak skrzydłokwiat) jest trującą rośliną.
Najważniejsze informacje:
- Miejsce: nasłonecznione,
- Sposób podlewania: latem raz na tydzień lub dwa tygodnie. Należy podlewać poprzez wlanie wody do podstawki, a nie bezpośrednio do ziemi,
- Co usuwa z powietrza: benzen, trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny.
Epipremnum złociste – popularna domowa roślina pnąca
W polskich domach epipremnum złociste to jedna z najczęściej występujących roślin. Jest łatwa w utrzymaniu, ponieważ wystarczy jej niewielka doniczka, naświetlone miejsce o rozproszonym świetle (choć zadowoli się także tym półcienistym) i sporadyczne podlewanie. W zamian za opiekę pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z powietrza. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to roślina pnąca, a jej pędy mogą sięgać nawet 4 metrów wysokości.
Najważniejsze informacje:
- Miejsce: dobrze naświetlone, choć poradzi sobie również w półcieniu,
- Sposób podlewania: zimą raz na tydzień, a latem co 4-5 dni,
- Co usuwa z powietrza: benzen, formaldehyd, ksyleny.
Chamedora wytworna – egzotyczna roślina oczyszczająca powietrze w domu
Chamedora wytworna należy do rodziny palm, dlatego też nazywana jest zamiennie palmą koralową. Dobrze czuje się w zacienionych miejscach lub w półcieniu i nie trzeba jej zbyt często podlewać. Poza tym, że pomaga w usuwaniu szkodliwych związków z powietrza, charakteryzuje się również właściwościami nawilżającymi.
Najważniejsze informacje:
- Miejsce: w cieniu lub półcieniu,
- Sposób podlewania: raczej rzadko, jedynie, gdy gleba jest przesuszona,
- Co usuwa z powietrza: benzen, trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, tlenek węgla.
Te 5 gatunków roślin pozwalają oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji. Są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają obfitego podlewania. Dzięki nim każdy pokój będzie się również ładnie prezentował.